Foto: CC Flickr.com (NASA Adds Leap Second to Master Clock)

Doomsday Clock aktuálne ukazujú čas 11:58.

Predstavte si hypotetické hodiny, ktoré odpočítavajú ľudstvu čas do globálnej katastrofy, absolútnej skazy a zániku. Funguje to podobne ako v nejakej počítačovej hre, alebo sci-fi filme. Keď sa vo svete stane niečo negatívne, čo má širokosiahle dôsledky, ručičky hodín sa posunú smerom k polnoci, smerom k apokalypse. Keď svet spraví dobré rozhodnutie, pozitívny krok k všeobecnému blahu planéty, ručičky hodín sa od polnoci znovu oddialia. Takéto hodiny v skutočnosti aj existujú. A pravdou je, že do polnoci nám ostávajú len dve minúty. 

Nazývajú sa Doomsday Clock čo by sme mohli voľne preložiť ako Hodiny Posledného súdu. Ide o symboliku. Hodiny sa neposúvajú tak ako tie na vašej ruke, ale analyzujú rôzne globálne problémy a ich vplyv a možné dôsledky na ľudstvo a našu planétu.

Sme ako pred jadrovým konfliktom

Existujú od roku 1947 teda od čias, keď sa bipolárne rozdelený svet zmietal v hrozbe nukleárneho konfliktu. Nastavovanie hodín a teda aj analýzu sveta má na starosti akademický žurnál Bulletin of the Atomic Scientists.

Hodiny Posledného súdu vznikli pôvodne pre účel názornej ukážky toho, ako blízko je svet počas Studenej vojny k vypuknutiu jadrového konfliktu. Trvalo desaťročia, kým sa ľady medzi ZSSR a USA roztopili, no hodiny tikajú naďalej.

Dodnes pretrvávajúce riziko jadrového útoku (jadrový arzenál vlastní niekoľkonásobne viac krajín ako v roku 1947) posúva ručičky hodín aj v súčasnosti, no oveľa väčší vplyv má nová, aktuálna hrozba. Klimatické zmeny.

Foto: elizabeth lies (Unsplash)

Dve minúty do polnoci. Toľko symbolického času ľudstvu ostáva, oznámil včera žurnál Bulletin of the Atomic Scientists. Je to varovanie pre rok 2019, povedala prezidentka žurnálu Rachel Bronsonová v americkom Washingtone. Podľa jej slov sa svet nachádza v rovnakom stave, ako počas najtemnejšieho obdobia Studenej vojny.

Príčinou sú hroziace globálne konflikty, no najmä neschopnosť ľudstva konať v problematike klimatických zmien. Dve minúty do polnoci ľudstvu ostávali zatiaľ len dvakrát a to v roku 1953, kedy ZSSR a USA začali súčasne s početnými testami vodíkových bômb a v roku 2018. Aktuálne vedci čas na hodinách nezmenili. Nevidia totiž žiadnu globálnu pozitívnu zmenu, ktorá by nás od „súdneho dňa“ oddialila.

Foto: Fastfission 15:00, 14 April 2008 (UTC) [Public domain], from Wikimedia Commons
Nevyriešené otázky so Severnou Kóreou, odstúpenie USA od jadrovej zmluvy s Iránom, napäté vzťahy medzi Ruskom a Západom, ale aj hrozba umelej inteligencie, masové šírenie dezinformácií a vysoká nedôvera spoločnosti k verejným inštitúciám. V neposlednom rade do zoznamu faktorov, ktoré ručičky Hodín Posledného súdu ponechávajú na čase 11:58, patria klimatické zmeny. Táto hrozba je podľa odborníkov aktuálne rovnako nebezpečná ako riziko jadrového konfliktu.

Prezidentka Bulletin of the Atomic Scientists Rachel Bronsonová označila aktuálny stav za „nové abnormálium“. Predpokladá, že na tenkej a neistej línii medzi globálnou katastrofou a novou nádejou, sa ľudstvo bude nejaký čas pohybovať. Dodala však, že dobrá aj zlá zmena môže prísť veľmi rýchlo.

WashingtonPost
Uložiť článok

Najnovšie články