SaShE market opäť dopadol na jednotku.

Festival šikovných rúk a kreatívnych remeselníkov. Trojdňový handmade kolotoč SAShE v Tržnici už prebehol a tento rok sme na ňom nechýbali ani my. Stretli sa tu kreatívni ľudia zo všetkých kútov Slovenska, aby mohli prezentovať svoje výrobky širšej verejnosti a, samozrejme, aby čosi z nich aj predali. My sme sme sa výrobcov pýtali veľmi jednoduchú otázku, ktorá však zaujíma mnohých z vás.

Dá sa handmade výrobkami uživiť? Prečítajte si, aké odpovede sme dostali.

Soňa, HestySocks

Ťažko povedať. Na začiatku sa to určite nedá brať ako nejaká zárobková činnosť. Je to veľmi ťažké, hlavne v tejto krajine. Slovensko veľmi nepodporuje ľudovú tvorbu, takže v tomto smere by to podľa mňa malo byť viac propagované a potom by to určite šlo. Takisto podľa mňa nie je slovenská výroba až tak propagovaná, ako by mohla byť, tým pádom by sa ten predaj samozrejme zvýšil. Treba s tým trošku pobojovať. Čiže toto nie je môj hlavný produkt, ktorý ma živí.

Ivana, Rare&Black

Nedokážem sa tým uživiť, ale keby som sa snažila a keby som sa prispôsobila len tomu, čo ľudia chcú, išlo by to. Teraz sa snažím robiť veci, ktoré sú pre mňa úprimné a spontánne, a veľmi neriešim, čo by sa mohlo predávať a čo nie. Keby som sa zamerala na to, čo sa bude predávať a robím to vyslovene komerčným spôsobom, tak týmito tričkami sa dá uživiť. Mne ani mojej značke o to nejde. Chcem sa stále držať línie, ktorá je mne sympatická a verím, že si to nejakého záujemcu nájde. Nie je ich až tak veľa, ale nájdu sa, a to je pre mňa dôležité, že mám niekoho, kto sa so mnou a s tými produktami dokáže stotožniť.

Mili

Ako predajkyňa Mili si privyrábam predávaním kalímb popri svojej hlavnej robote. Keďže som vstúpila do príbehu kalímb experimentovaním s masážnymi kalimbami, tak si dovolím odpovedať na otázku, či kalimba uživí človeka. Marek žije len z výroby kalímb aj so svojou manželkou, takže môžem povedať, že pri troške skromnosti žije len z výroby kalímb.

Jana a Ľubica, Dora dizajn, Mini artist

Podľa mňa veľa záleží od toho, aký to je projekt a koľko do toho musí človek vložiť. Lebo podľa mňa sú projekty, do ktorých nemusí vkladať energiu a hneď fungujú. Keď napríklad niekto vie anglicky, kúpi si knihy a môže učiť. Nemusí do toho vkladať také kvantum, ako keď by mal niečo vyrábať. Ja keď robím výrobky z kože, musela som si nakúpiť kožu, gumu a komponenty. Rok som do toho vkladala a teraz sa mi to pomaličky začína vracať. Toto je projekt, kde chceme hravou formou dostať deti k umeniu a je to projekt, kde to neustále rozvíjame. Čiže do toho sa vložilo kvantum peňazí a my čakáme, že možno o dva-tri roky sa nám to vráti. Pretože aj keď nejaké peniažky zarobíme, stále ich vraciame naspäť do tohto projektu a vymýšľame nové veci. Aby nás to uživilo, musíme mať ešte aj inú robotu. Tým, že Slovensko nepodporuje kreatívne veci a živnostníkov, tak je to ťažké.

Marek a Bea, ShoOot

Dá sa, ale je to ťažké. Treba na tom drieť hodiny, dni a noci. Mnoho ľudí si ani neváži ten výrobok na to, akú má cenu. Je hlavne veľmi ťažké sa presadiť a nájsť ten správny smer toho, aby to bolo jedinečné a aby to zaujalo. Takže áno, živíme sa týmto. Máme však aj obchod s klasickou fotografiou, ktorý nás živí tiež.

Veronika, VivienMihalish

Zatiaľ netuším, či sa dá živiť handmade výrobkami, pretože ja to robím popri štúdiu a nemám to úplne otestované. Keby som mala povedať len podľa toho rozbehu, tak zatiaľ asi nie. Musela by som to robiť popri nejakej práci. Zatiaľ mi to však vyhovuje takto.

Tomáš, Mamke

Určite áno. Keď je človek dosť drzý, keď si vie spočítať náklady a spočítať si, čo do toho musí dať, koľko do toho musí dať času a koľko zhruba musí predať, proste keď vidí aj tú ekonomickú stránku, tak sa tým dá určite živiť. Keď na to niekto nepozerá, odkadiaľ kupuje materiál, tak je to ťažšie. Takže áno, živím sa týmto. Je to taká poloprimárna činnosť, pretože mám popri tom ešte jednu prácu. Keby som ju nemal, v pohode sa tým uživím.

Silvia, Šperky made by Silvia

Momentálne zatiaľ nie, ale dúfam, že v najbližšej dobe to bude lepšie.

Martin, Liqoil

Momentálne je to náš drahý rodinný koníček. No myslím si, že keď sa tomu človek venuje na 110%, tak je možné sa uživiť svojimi handmade produktmi na Slovensku. Najdôležitejšia je edukácia a osveta potenciálnych zákazníkov. Toto keď zvládnete, predáte hocičo. Aj drevo, aj kameň.

Zdenka, Gombička hand made

Záleží na tom, čo vyrábate. Ja vyrábam ručne šité náušnice a trvá to strašne dlho. Kým vyrobím jedny náušnice, trvá to aj 5-6 hodín, takže si to môžete prerátať. Je to fajn na také privyrobenie. Ak sa tým chcem živiť, musím chodiť každý víkend na nejaký trh a celý týždeň byť zavretá doma a vyrábať, ale nič ostatné. Len jesť, spať a vyrábať. Bola by som šťastná, keby som sa tým dokázala uživiť, ale s cenami by som musela ísť strašne hore a neviem, či by to potom bolo predajné.

Michal, Miestni

Áno. Dokážeme to a aj sa nimi živíme. Pred 3 mesiacmi som odišiel z korporácie a živí ma len toto.

Katka, Hopa Hopa

Momentálne je to privyrobenie popri materskej. Nie je to môj full-time job, pretože nemám čas sa tomu naplno venovať.

Reinhard, PRINCESA

Podľa môjho názoru by sa uživiť dalo. Treba na to viac času, no popri inej práci sa to ťažko stíha. Ak by sme sa tomu dostatočne venovali a boli vyslovene závislí len od toho, myslím si, že by sa to dalo.

Pozri aj: Považujú ich za vandalov a keď idú športovať, volajú na nich políciu. Pýtali sme sa preto skejterov, čo robia okrem toho, že skejtujú

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )