Pixabay

Komfort znamená pre každého človeka úplne niečo iné. Zatiaľ čo je pre niekoho komfort 1500€ na mesiac, inému by stačilo len 700€.

Všetko to záleží od miesta, kde žijeme a od spôsobu života, ktorý vedieme. Keby sme sa však mali držať zlatého pravidla 50-30-20, čo znamená, že 50% svojho príjmu minieme na svoje životné potreby, akými sú bývanie, nákup potravín a jedla či cestovných nákladov, 30% na svoje oddychové aktivity, ako je cestovanie, zábava či nákup vecí pre svoje potešenie a 20% – ukladanie úspor a šetrenie, naše príjmy by mali vyzerať úplne inak.

Náklady na život sú v rôznych mestách Slovenska absolútne odlišné. Rozhodli sme sa preto pozrieť sa na túto problematiku trošku bližšie. Zobrali sme si všetky krajské mestá na Slovensku a počítali. Do úvahy sme brali výdavky ako:

  • Bývanie – priemerná cena nájmu bytov na 1 m² spoločne s energiami podľa portálu byty.sk. Priemernú cenu za jeden meter sme následne použili na bývanie v byte o rozlohe 50 m².
  • Jedlo – Pri jedle sme brali do úvahy jedno denné obedové menu, pričom priemernú cenu obedového menu v danom meste sme čerpali zo štatistík numbeo.com. Cena potravín v obchodoch je v každom meste približne rovnaká, denne sme k priemernej cene obedového menu prirátali konštantne v každom meste ešte 5€ na stravu mimo obedov. Túto sumu sme vynásobili číslom 30 (a teda rátali sme s tým, že mesiac má 30 dní).
  • Doprava – Pri výdavkoch na dopravu sme postupovali nasledovne. Cena jedného celého lístka na MHD zakúpeného u vodiča (či už 30 minútové lístky, alebo lístky bez karty MHD). Do úvahy sme brali, že dennodenne budeme využívať dve jazdy MHD (do práce a z práce) 30 dní do mesiaca. Pri výdavkoch na dopravu sme brali do úvahy aj štyri jazdy taxi službou  za mesiac.
  • Mestská daň – Každé mesto má iné sumy poplatkov. My sme si zobrali len poplatok za odpadky a daň za psa, ktoré sme prerátali na jeden mesiac.

Viac sa už dozviete v našom videu:

Viac podobných videí nájdeš na našom YouTube kanáli.

Interez.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)