Monika, Rwanda

Michal Blaško / / Lokál
Vždy ste sa čudovali ľuďom, ktorí išli niekde pomáhať? Zadarmo? V dnešnej dobe, keď ako sa hovorí „zadarmo ani kura nehrabe?“ Nuž, boli by ste prekvapený, koľko (nielen mladých) ľudí prepadlo dobrovoľníčeniu. Pretože verte či nie, pomáhaním napokon viac získavate ako dávate.

V súčasnosti existuje viacero platforiem, cez ktoré sa dá vycestovať von, pomôcť, okúsiť lokálny život, vidieť kus sveta a zároveň si výrazne znížiť náklady na cestovanie. Pretože toto sú hlavne dôvody, pre ktoré mladí ľudia vycestujú za prácou dobrovoľníka. Aké organizácie sa na dobrovoľnícku prácu zameriavajú sa stačí spýtať uja Googla. Alebo tých, ktorí už nejaký ten dobrovoľnícky pobyt v cudzine zažili.

Monika strávila takmer rok dobrovoľníčenia v africkej Rwande. Vedeli ste, že do tejto krajiny vás s igelitovými vreckami ani nevpustia? A hoci veľa ľudí má u nás stále voči africkým krajinám a dlhodobým pobytom v nich predsudky, Monika vás presvedčí o tom, že Rwanda je čistá a bezpečná krajina, kde nájdete ryžové a čajovníkové polia, sopky, jazerá či safari. Po roku pomáhania v zdravotnom centre sa napokon rozhodla pre najchudobnejšie deti založiť detské centrum. A aj napriek odhováraniu domácich, tak začala bojovať s úradmi a prerobila starú ošarpanú budovu na centrum, ktoré dnes navštevuje viac ako 40 detí. Pretože, ako som spomínala na začiatku, dobrovoľníctvo sa časom môže stať návykovým.

Na ďalší kontinent sa vydala za poznávaním latinsko-americkej kultúry ako dobrovoľníčka Katka. Katka sa do sveta vybrala cez portál workaway.com, vďaka ktorému vymeníte pár hodín práce za jedlo a ubytovanie. A po práci vám potom nič nebráni spoznávať lokálny život a krásy novej krajiny . Katka v Latinskej Amerike strávila ako dobrovoľníčka rok a svojím príbehom vás presvedčí o tom, že aj  sólo cestovateľka bez orientačného zmyslu sa pri túlaní Latinskou Amerikou nemusí pri používaní zdravého sedliackeho rozumu báť a možno vás aj inšpiruje vydať sa na takúto cestu.

dobrovolnictvo2

Pokiaľ vás tematika dobrovoľníctva ako takého zaujala a možno vás aj láka ako dobrovoľník vyraziť do sveta, príďte sa inšpirovať na cestovateľský festival Cestou necestou. Monika aj Katka tam majú svoje prezentácie už tento víkend od 17.-19. novembra v Žiline. Kompletný kalendár nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.cestounecestou.sk.

TS Cestou Necestou (Michal Knitl)
0
Komentovať (0)