foto: Facebook/malkiapark

Takzvaná cirkusová kultúra sa na Slovensku drží už mnohé roky a nie a nie sa jej zbaviť. Keď prišiel do mesta cirkus, vedelo o tom každé dieťa a každé dieťa doň túžilo ísť.

Rodičia, ktorým sa nechcelo plytvať energiou na vysvetľovanie deťom o zle skrývajúcom sa za týmto biznisom, radšej kúpili lístok za pár eur. To všetko v znamení pokoja v domácnosti a úsmevov na tvárach detí.

Zvieratá, ktoré v cirkusoch vystupujú, zväčša putujú dlhé kilometre z mesta do mesta v tesných klietkach. Len kvôli ľudskej chamtivosti a vidine zárobku sú z nich nedobrovoľní klauni pre krátkodobé pobavenie verejnosti. Za každým jedným splneným povelom sú dlhé hodiny bolestivého výcviku plného utrpenia a potláčania prirodzenosti zvieraťa.

Naša šibalka Soraya 🐯 stále v pohybe … ale už čoskoro v novom výbehu … Majte krásny víkend 🐾🌞 Pár faktov o tigroch…

Posted by Malkia Park – Oficiálna stránka on Samstag, 1. Juli 2017

Časy sa však menia a čoskoro nebude tak jednoduché ísť sa pozrieť na zvieraciu šou. K zmene príde aj vďaka novele zákona prijatej na Slovensku, ktorá zakazuje vystupovanie zvierat v cirkusoch.

Kde však skončia zvieratá, ktoré už nebudú plniť peňaženky cirkusantov? Na Slovensku myslí na život neobyčajných zvierat ponechaných napospas osudu záchranná stanica MALKIA Park. Tá po prvýkrát otvorila svoje brány 3. júna 2016.

„Naším prvoradým cieľom je vytvorenie čo najoptimálnejších životných podmienok pre zvieratá, ktoré zachraňujeme z cirkusov a z nevhodných pomerov v domácich chovoch,“ píše na svojej stránke tím MALKIA parku.

Novoročné objatia 🤗 posielame aj Vám 💕 Majte krásny pondelok a úspešný týždeň 🍀Keď vychováva človek s láskou levie ml…

Posted by Malkia Park – Oficiálna stránka on Montag, 2. Januar 2017

Žijú tu zástupcovia mnohých rodov mačkovitých šeliem (levy, tigre, leopardy, jaguáre, rysy, pumy, gepardy). Zvlášť sa tešia zo vzácneho hosťa – samičky leoparda snežného menom Hima, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Zblízka môžete vidieť gibony, malpy a lemury, papagáje, surikaty či korytnačky.

V areáli MALKIA Parku však nájdete aj mobilné akvárium so živými žralokmi, ktoré boli zachránené po ropnej havárii v Mexickom zálive v roku 2010.

„Žraloky absolvovali takmer rok trvajúcu liečbu a adaptáciu na nové prostredie. Ich záchranca už nemal ďalšie prostriedky na pokračovanie v starostlivosti, a tak sú od konca roka 2016 v našej opatere. (…) V rámci možností a rešpektu k zvieratám sme v MALKIA Parku vytvorili aj priestor, kde sa s niektorými druhmi môžete dostať aj do bližšieho kontaktu,“ prezrádza tím parku.

Piatková siesta 🐯 Carmen a jej krásne , čisté, biele a hlavne ostré zúbky 🙈😻 Viete koľko zubov má tiger? Majte krásny…

Posted by Malkia Park – Oficiálna stránka on Freitag, 21. Juli 2017

Vstup k vybraným druhom zvierat je však len v prítomnosti ošetrovateľa a len v určených hodinách. Nejde predsa o cirkus. Okrem iného sa v MALKIA Parku môžete stať na jeden deň ošetrovateľom a aj vy sami a pod vedením tak spoznať niektoré druhy zvierat bližšie.

Viac o MALKIA parku sa dozviete tu.

Pozri aj: Koniec pytliactva na Slovensku? Špecializovaný policajný orgán by sa mohol venovať iba trestným činom páchaným na životnom prostredí

Startitup.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)