foto: Instagram (@norbertchromek, @lleeaag)

Je mnoho Slovákov, ktorí cestujú a venujú sa fotografovaniu celou svojou dušou. A robia to dobre!

Nedele v najbližšom období venujeme Instagramu. Už minulý týždeň sme vám ponúkli výber 10 Slovákov, ktorých sa oplatí sledovať. Už počas vyberania tých správnych a kvalitných profilov sme zistili, že nie je možné, aby sa všetci vtesnali do jedného článku. Preto tu máme pre vás ďalší výber. Tentokrát ich je ale viac ako 10 a sami vieme, že to ešte ani zďaleka nie sú všetky profily, ktoré stoja za to.

Vo výbere sú ľudia, ktoré majú vášeň v cestovaní. Svoje cesty dokážu krásnym spôsobom zdokumentovať vo forme fotografií či videí. Pozrite si Slovákov s krátkym popisom a redakčným výberom ich fotografií, viac ich už nájdete na ich profiloch.

@vancurlis_photography

Maroš Čurlej má 27 rokov a fotografovaniu sa venuje 4 roky. K fotografovaniu mu dopomohli naše Tatry, keďže istý čas býval pracovne v Starom Smokovci. Krásy Tatier obdivoval s úžasom, takže sa rozhodol kúpiť si prvú zrkadlovku, ktorá mu robila spoločnosť na každej túre. Odvtedy sa pre neho ako fotografovanie, tak aj čas strávený na horách stal závislosťou. Možno aj preto má dnes na svojom Instagrame obdivuhodných 72-tisíc followerov. Ako hovorí sám Maroš: “Obľubujem východy a západy slnka, kedy je svetlo na fotkách najkrajšie. Teším sa na ďalšie príležitosti, kedy vám budem môcť ukázať moje nové fotky.”

@kulkovskypavol

“Už je to viac než 6 rokov čo som začal svet sledovať skrz objektív. Tento pohľad ma za tie roky naučil, že vidieť veci môžme z úplne iného uhlu ako sme možno zvyknutí, len sa treba občas zastaviť a skúsiť sa na všetko okolo seba pozrieť trochu inak. Vždy ma fascinovala príroda a jej jedinečnosť. To každodenné dychvyrážajúce divadlo, ktoré nám príroda predstavuje ma už dlhé roky inšpiruje k tomu, aby som tvoril a zachytával jedinečné momenty, ktoré nám v daný okamih ponúka. Mať v rukách nástroj, ktorým viem tieto čarovné momenty zamraziť a uchovať, je pre mňa veľkým darom a tak sa snažím jeho potenciál využiť ako najlepšie to viem.” Toto nám o sebe prezradil Pavol, a my už nemáme čo dodať. Azda len, že sledovať jeho Instagram stojí za to.

@zuziicka

Hovorí vám niečo meno Zuzana Stromková? Nie? Tak vám ju s radosťou predstavíme. Zuzka má na konte jeden fakt veľký historický zápis. Ako prvá v histórii odšartovala na olympiáde v Soči disciplínu slopestyle. Nakoniec tam skončila na 20. mieste, no na konte má niekoľko ďalších prvenstiev. Už niekoľkokrát sa jej podarilo ako prvej žene na svete skočiť rodeo 900 a flatspin 1080. Na Majstrovstvách sveta v akrobatickom lyžovaní v roku 2015 sa jej dokonca podarilo vybojovať bronzovú medailu. Jej Instagram je plný akčných fotiek z lyžovania no nájdete tam aj krásne fotografie zasnežených štítov a krásnej prírody. Preto neváhaj, Zuzana stojí za sledovanie.

@adriazia

Adriana je momentálne full-time na materskej dovolenke so svojím malým synčekom Félixom, takže jej na cestovanie neostáva veľa času. Ešte predtým, ako jej do života prišiel malý zázrak, mala v pláne dať výpoveď v práci, vziať so sestrou svoje retro batohy na chrbát a vypariť sa na cesty a samozrejme, venovať sa fotografovaniu. Neznáša stereotypy a ničnerobenie a všetok voľný čas už od detstva vypĺňa rôznymi aktivitami. “Až do materskej som vlastne nejak extra nepoznala leňošenie, príde mi to skôr ako strata času pri tom všetkom, čo sa dá robiť na svete,” povedala nám Adriana. Viac z jej zážitkov môžeš sledovať, ako inak, na jej Instagrame.

@mp.avlk

Martin je 19-ročný stredoškolák. Celý život býva pod Tatrami, takže k horám má skutočne veľmi blízko. Ako nám sám povedal: “Vo voľnom čase milujem prechádzky prírodou, medzi najsilnejšie zážitky vždy patria prespávačky na štítoch, kde naberám novú energiu a nápady.” Všetky svoje zážitky dokumentuje, a zdieľa ostatným ľuďom cez fotografie. A robí to skutočne dobre, veď na svojom Instagrame má už vyše 20-tisíc follows. Presvedčte sa sami.

@minodebnar

Miňo Debnár je freelancer, fotograf a videomaker. Miluje dobrodružstvo, a keď nefotí, točí videá pre komerčné projekty. “Čím viac som cestoval po svete, tým viac som si začal uvedomovať, aké je Slovensko nádherné a jedinečné.” Presne to dokazuje aj na svojich fotografiách. Na jeho Instagrame však nájdete fotografie z rôznych kútov sveta, portréty či život obyčajných ľudí no aj známych osobností. Je to jeden z tých profilov, ktoré sa oplatí sledovať.

@matbnk

>Martin Benko je mladučký slovenský talent z Prievidze, ktorý fotí už od svojich trinástich rokov. Dnes má 16 a jeho fotografie majú skutočne špecifickú atmosféru, ktorá nás ihneď oslovila. Vo svojom voľnom čase cestuje, ako inak do prírody, miluje turistiku a šport. Fotografovanie je jeho záľuba, koníček a myslíme si, že ak v tom bude pokračovať, stane sa aj jeho prácou. Sleduj tie parádne fotky na jeho Instagrame.

@norbertchromek

Ak sledujete aj náš Instagram, určite ste zazreli letecké zábery Bratislavy či Slovenska práve od Norberta. Tento chalan sa živí lietaním ako pilot, a svoje možnosti vo vzduchu využíva aj na fotografovanie krajiny z pohľadu, ktorý nie každý z nás má možnosť len tak zažiť a vidieť. Okrem toho však točí aj hudobné videoklipy či vlastné vlogy a samozrejme, cestuje po svete.  Ako nám Norbert sám povedal: “Snažím sa ľudí naučiť cestovať, keďže veľa z nich viac o cestovaní iba rozpráva, než reálne cestuje.” Noro je často v kontakte aj so slovenskou či českou YouTuberskou špičkou ako Gogo, Slážo, Expl0ited, Jirka Král či Shopaholic Nicol. Objavuje sa na ich videách a recipročne sa oni objavujú na jeho profile na Instagrame. Aj preto sa ho rozhodne oplatí sledovať.

@forest_mishel

“Som úplne obyčajná baba, ktorá miluje cestovanie a hory.” Napriek tomu, že Miška nemá žiadnu drahú techniku, ani sa fotením zatiaľ neživí, dokáže slovenské hory zachytiť naozaj krásne.  Snaží sa na nich zachytávať zážitok, a keď si prezriete jej profil zistíte, že je to naozaj tak.

@lleeaag

Lea Jenčová má 18 rokov a v Košiciach študuje veterinu. Fotografovaniu sa venuje od roku 2013, kedy dostala svoju prvú zrkadlovku. Objavovaniu našej prírody a následnému foteniu sa venuje vyše 2 roky. “Moje cesty najčastejšie vedú do našich malých veľhôr, odkiaľ mám najviac záberov. Skúšala som fotiť architektúru a portréty, ale vždy ma najviac bavila turistika a fotenie počas nej.” Ak máš rád slovenskú prírodu, Lea je jedným z ľudí, ktorých by si mal sledovať.

@o_ndrej

Ondrej má 25 rokov a fotografovaniu sa venuje od roku 2013. Najprv to skúšal na iPhone 5, neskôr na bezzrkadlovke a postupne sa prepracoval ku klasickej zrkadlovke. Keďže pracuje v kancelárii, pohyb na čerstvom vzduchu v prírode je pre neho viac než lákavý a samozrejme, vždy s foťákom v ruke. Tento rok plánuje precestovať Slovensko a preto sa môžeš tešiť na skvelé zábery!

@one.way.tickets

Posledným profilom v tomto výbere je Janka Bareková. Ako nám prezradila, všetok svoj voľný čas trávi pri grafických programoch, v ktorých sa rada hrá so svetlom a farbami na svojich fotografiách. Jednou z jej vášní je aj strih videí. Momentálne pracuje na videu z Bali a okolitých ostrovov, kde dávnejšie strávila jeden z najkrajších mesiacov zo svojich ciest. “Aj napriek obrovskej komercii tohto ostrova v posledných rokoch, Bali milujem. Viem si tam nájsť tiché miesta vo vnútrozemí s pohľadmi pokorných a vďačných Balijčanov. V máji sa sem opäť vrátim, ale tentokrát si pripravujem itinerár na roadtrip po ostatných menej prebádaných, autentickejších ostrovoch Indonézie,” dodáva Janka. Práca jej zatiaľ nedovoľuje venovať sa jej cestovateľským záujmom, no snaží sa makať na tom, aby ju to v budúcnosti aspoň čiastočne uživilo. Ak chceš vedieť, či sa jej to podarí, neváhaj sledovať jej Instagram.

O týždeň sa pozrieme na ďalšie profily. Sleduj nás na Instagrame.

Pozri aj: Prezentujú (nielen) našu krajinu v tom najlepšom svetle. Toto je 10 Slovákov, ktorých proste musíš sledovať na Instagrame (1.časť)

0
Uložiť článok
Komentovať