Pandora film

Matej Mensatoris / / News
Turecko schválilo zákon, ktorý privítajú mnohí pracujúci rodičia, ako aj starí rodičia. O čo ide?

Mnohí rodičia často riešia vždy tú istú a rovnakú dilemu, keď si potrebujú niekde odskočiť, niečo vybaviť, alebo jednoducho na pár dní odísť preč. Kto sa postará o deti? Zvyčajne sa to rieši pestúnkami, čo však nie je vôbec lacná záležistosť. Potom sú tu samozrejme známi a starí rodičia, ktorých ale mnohí rodičia nechcú neustále zaťažovať. No teraz tureckí zákonodarcovia prijali zákon, ktorý by tento rodičovský problém mohol efektívne vyriešiť. Aký je to zákon, a malo by sa ním inšpirovať aj Slovensko? 

Starostlivosť o deti je jedným z dôvodov, prečo sa mnohé turecké matky nemôžu vrátiť ešte niekoľko rokov do produktívneho života. Turecká vláda ale našla jednoduché riešenie. Povolá starých rodičov a ponúka im, aby ostali doma so svojimi vnúčatami a starali sa o ne. Program je určený pre tých, ktorých dôchodok sa pohybuje v rozmedzí medzi 1000 až 1800 tureckými lírami (od 242 do 435 eur).

flickr.com/SuzanneShahar

Projekt začína vo februári 2017 ako pilotný program a zaručuje, že starí rodičia, ktorí sa budú počas pracovného týždňa starať o svoje vnúčatá, budú dostávať za to finančnú odmenu. Cieľom programu je zvýšiť zamestnanosť tureckých žien, a tiež podporiť súdržnosť rodiny. Projekt zatiaľ nebude fungovať po celom Turecku, ale iba v dvoch provinciách: Bursa a Izmir. V počiatočnej fáze bude obmedzený na 1000 rodín. Po šiestich mesiacoch sa vypracuje analýza a na základe jej výsledkov sa pristúpi k ďalším krokom.

flickr.com/AnneWilson

Program dá tak ženám možnosť pracovať na plný úväzok, čím dokážu zarobiť viac a zvýšia tak komfort celej svojej rodiny. Navyše budú vedieť, že o ich deti bude dobre postarané. V rozhovore pre turecké CNN uviedol turecký minister práce a sociálnych vecí, že starí rodičia si budú môcť takto prilepšiť asi o 400 lír (97 eur) mesačne.

Páčil by sa vám takýto projekt aj na Slovensku?

Pozri aj: 10 činností, ktoré robili naši prastarí rodičia aby prežili, a mnohí z nás na ne zabúdame

interez.sk (mmm), brightiside.me


Komentovať (0)