Foto: Zoo Dvůr Králové/ Kateřina Lochovská

V českej zoo sa tešia z nového prírastku vzácneho druhu nosorožca.

Samica nosorožca dvojrohého menom Etosha porodila v zoologickej záhrade Dvůr Králové nad Labem svoje druhé mláďa. Je to samička a váži 34 kilogramov. Meno dostane po krstinách, ktoré budú pravdepodobne najskôr až po Novom roku. Informoval o tom dnes český spravodajský server iDNES.cz.  

Mláďa sa narodilo v utorok ráno o 6.48 h. Matka Etosha už pred piatimi rokmi priviedla na svet samičku Elišku, ktorú zoo vlani previezla do Afriky. Otcom je 21-ročný samec Mweru.

„Etosha s mláďaťom momentálne odpočívajú vo vnútornej ubikácii. Hoci pôrod prebehol bez komplikácií, obe sú ešte unavené. Predpokladáme, že ak sa bude obom dariť a počasie nám to dovolí, mohli by sa v priebehu pár týždňov prvýkrát prejsť spoločne von,“ uviedol kurátor nosorožcov Jiří Hrubý pre iDNES.cz.

Foto: Zoo Dvůr Králové/ Kateřina Lochovská

Zoo sa chovu nosorožcov venuje od 70. rokov a patrí medzi svetovú špičku. V zoo Dvůr Králové nad Labem sa narodilo už 45 nosorožích mláďat. V súčasnosti tam žije dvadsať nosorožcov, najväčšia skupina chovaná v Európe. Okrem kriticky ohrozených nosorožcov dvojrohých chová záhrada tiež nosorožcov tuponosých južných, teda bielych nosorožcov.

Záhrada sa v rámci ochranárskych projektov venuje tiež návratu nosorožcov do africkej divočiny, konkrétne do rezervácií Mkomazi v Tanzánii a Ol Pejeta v Keni.

V ochrane nosorožcov má aj ďalší svetový primát, ako prvá zoo na svete v septembri 2014 odstránila nosorožcom rohovinu a tento rok v septembri akciu zopakovala. Chce tak upozorniť na bezcennosť rohov, ktoré majú na čiernom trhu veľkú cenu kvôli údajným liečivým účinkom.

Pozri aj: Na hostine sa zúčastnilo takmer 1% svetovej populácie. Mŕtvu veľrybu si vychutnávalo vyše 230 ľadových medveďov

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)