Foto: youtube.com

Chcete sa dať po smrti pochovať do zeme, alebo spopolniť? Trošku morbídna otázka, však? Nový spôsob kremácie môže telesné ostatky premeniť na kvapalinu, no stretol sa so silným odporom aktivistov.

Na prvý pohľad to znie celkom fajn. Mestská rada v jednom britskom mestečku mala v úmysle schváliť nový, ekologický spôsob kremácie, ktorý sa udomácnil v USA či v Kanade. Za tri hodiny z tela nebožtíka ostane len tekutina, ktorá sa spláchne do odtoku. Celý plán stroskotal na proteste vodárenských spoločností, ktoré si neprajú, aby tekuté ľudské ostatky skončili vo vodách. 

Nad smrťou málokedy premýšľame, avšak skúsme sa na to pozrieť z ekologického hľadiska. Ako dlho asi trvá, kým sa rozloží truhla, oblečenie, spolu s talizmanmi, ktorými nášho milovaného blízkeho odprevádzame na druhý svet? Nech sa na to dívame akýmkoľvek spôsobom, treba uznať, že pre prírodu je to poriadna záťaž. Plus pripočítajme to, že zosnulých je čoraz viac, pričom mnohé mestské cintoríny bojujú s nedostatkom pohrebných miest. Možno aj preto mnohí ľudia dávajú prednosť kremácii, ktorá je predsa len ekologickejšia. Aj v Británii chceli zaviesť netradičnú novinku. Vláda chcela povoliť metódu skvapalňovania mŕtvol. Narazila však na jeden háčik.

Proces alkalickej hydrolýzy môže byť novým „trendom“


Mestská rada v britskom Sandwelli schválila inštaláciu netypického zariadenia Resomator, ktoré stálo približne 340-tisíc eur a patrí spoločnosti Rowley Regis. Tento prístroj funguje na báze alkalickej hydrolýzy, pričom pomocou patričných chemikálii, tlaku a teploty premení ľudské telo na tekutinu. Zvládne to za menej než tri hodiny, pričom pri tomto procese sa minie oveľa menej energie než pri klasickej kremácii.

Ako funguje Resomator, si môžete pozrieť v tomto videu:

V britskom mestečku sa však táto novinka nestretla s pochopením miestnej vodárenskej spoločnosti Severn Trent Water, ktorá odmietla žiadosť krematória o povolenie na „odpad spojený s podnikaním.“ Spoločnosti sa nepáči, že by sa ostatky mali dostať do kolobehu vody, hoci krematórium si stojí za tým, že zvyšky kvapaliny prechádzajú radom filtrov predtým, než sa dostanú do odpadového systému. No aj tak pocit, že tekutiny po smrti človeka sa nakoniec dostanú do vodovodnej sieti, nevyvolávajú u mnohých ľudí tie najpríjemnejšie pocity.

Podľa všetkého ich argumenty u vodárov neobstáli, a tak si musia obe zúčastnené strany počkať na rozhodnutie vyšších orgánov. Ako sa vraví, čo nie je na papieri, to akoby neexistovalo, a keďže ide o novinku, ani príslušné úrady nevedia, čo si počať s netypickým odpadom.

V Kanade či USA sa tekutá kremácia ujala

pixabay.com

V štátoch ako USA či Kanada je tento spôsob „in.“ Len v Kanade za prvý rok existencie tejto možnosti vzniklo približne 200 tekutých krematórií. Ľudia si túto metódu pochvaľujú, označujú ju za pokrokovú a ekologickú, pričom všetky podmienky majú ukotvené v zákone. Uvidíme, ako si teda s týmto problémom poradia Briti. Táto metóda by sa asi aj u nás stretla pravdepodobne s veľkým problémom, ale ktovie, aj Slováci vedia niekedy milo prekvapiť.

Pozri aj: Odfotili ich tesne pred smrťou. 10+ posledných záberov slávnych osobností, ktoré nás už navždy opustili

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články