Warner Bros

Jedným z dôvodov prečo knihu alebo film Harryho Pottera možno sledovať znova a znova je ten, koľko podobností a spojitostí je vo svete J.K. Rowlingovej. Čo tak napríklad mená samotných postáv?

Vo svojich skorých poznámkach k tejto knihe prišla so 40 menami, ktoré mali byť použité pre mená študentov v Rokforte. Sú často náladové, aliteračné a latinskoamerické. Význam jednotlivých mien je spojený s charakteristikou postavy, ktorá toto meno nesie. Rovnako tiež názvy magických kúzel, ktoré majú špecifické jazykové a historické korene. Tieto spojitosti, typické pre Rowlingovú, sa nachádzajú okrem Harryho Pottera aj vo filmoch ako Fantastic Beasts či Where to Find.

Meno Harryho Pottera je spojené s jeho vlastnosťami lídra

Warner Bros

Priezvisko Potter je bežný anglický alebo holandský názov, ktorý odkazuje na ľudí, ktorí vyrábajú hrnce. Meno Harry je však anglická verzia mena Henry, čo je meno, ktoré prijali mnohí králi Anglicka. Je to v podstate meno pre úlohu vodcu v čarodejníckej komunite.

Ronald Bilius Weasley – jeho meno sa odvoláva na postavenie Harryho pomocníka

Warner Bros

Meno Ronald je anglické meno odvodené od nórskeho Rognvaldr, ktoré v preklade znamená poradca. To je úloha, ktorú Ron zohrával počas všetkých sérií Harryho Pottera. Jeho stredné meno v doslovnom preklade znamená plný žlče. Má to spojitosť so štyrmi temperamentmi, keďže Ron nie je úplne emocionálne vyspelý. Priezvisko Weasley znie ako lasička, čo nie je veľmi obľúbené zviera, no podľa slov samotnej spisovateľky, je to jej najobľúbenejšie zvieratko.

Hermione Jean Granger je skôr odrazom jej rodičov než jej osobnosti

Warner Bros

Rowlingová vybrala meno Hermiona z diela Williama Shakespeara. Shakespearova postava a Hermiona majú veľa spoločného. Jej meno je odrazom profesionality jej rodičov, ktorí sú zubní lekári. Pred vydaním prvej knihy sa ubezpečila, že je toto meno naozaj nezvyčajné. Chcela tak zabrániť tomu aby sa mnohé dievčatká stotožňovali s postavou Hermiony. Jej stredné meno niekoľko krát zmenila. Rovnako sa volá Rowlingovej dcéra Jane, čo znamená, Boh je milostivý. Granger je bežný anglický profesijný názov pre poľnohospodára.

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore – zložité meno, zložitá postava

Warner Bros

Albus znamená v latinčine biela, ktorá má veľmi symbolické vysvetlenie. Rovnako sa odvoláva na jeho bielu bradu. Percival je jedným z rytierov kráľa Artuša. To reflektuje Dubledorovu statočnosť, zmysel pre históriu a zvedavosť. Wulfric je anglo-saský názov, ktorý znamená moc vlka. Preukazuje to jeho silu a oddanosť čarodejníckej škole. Brian je normálne meno, ktoré je veľmi obľúbené najmä v Anglicku. Nakoniec Dumbledore je pomenovanie pre čmeliaka. Zrejme odzrkadľuje jeho pracovitosť a húževnatosť.

Draco Malfoy znie ako meno pre zlého chlapca

Warner Bros

Latinské slovo drak, tiež význam pre človeka, ktorý je charakteristický svojimi tvrdými a prísnymi zákonmi. To je odraz toho, ako Draco zaobchádza s ľuďmi. Pokiaľ ide o jeho priezvisko Malfoy, znamená zlo. Jeho celá rodina má zlú vieru – oddanosť čistej krvi, proti čomu celý čas bojujú.

To isté platí o jeho rodičoch Luciusovi a Narcisse. Obaja majú zlú povahu a hľadia len sami na seba. Pýšia sa svojou čistou krvou a snažia sa čarodejnícky svet odbremeniť od nečistých humusákov.

Rubeus Hagrid, ktorý si rád vypije

Warner Bros

Hagrid je opäť anglické slovo ktoré znamená zlá noc. Hagrid si rád vypije a tak má zlých nocí priveľa. Rubeus je naopak latinské slovo a znamená začervenanie. To reflektuje farbu jeho pokožky na tvári.

Sirius Black je hviezda

Warner Bros

Sirius je názov najsilnejšej hviezdy súhvezdia Veľkého psa. Je viditeľná zo zeme a ako živočích sa Sirius môže premeniť na psa. Rovnako Siriusova sesternica, Bellatrix Lestrange je pomenovaná po hviezde. Bellatrix je 25. najsilnejšia hviezda a v latinčine tento pojem znamená bojovník.

Neville Longbottom je vtip samotnej Rowlingovej

Warner Bros

Rowlingová sa zrejme pokúšala priniesť trochu zábavy. Jeho meno mu iste nepomohlo keď prišiel prvýkrát do školy. Ako sa sama vyjadrila, postava Nevilla je pomerne tragická. Rovnako ako jeho meno.

Meno Minervy McGonagallovej vzniklo ako vtip o strašnom anglickom básnikovi

Warner Bros

Minerva je rímske meno Atény, bohyne múdrosti a spravodlivosti, ktoré vyhovuje hodnotám profesora Rokfortu. Čo sa týka priezviska, je to vtipný odkaz na Williama McGonagalla, ktorého označili za najhoršieho básnika v celom Anglicku. Rowlingová chcela dosiahnuť, aby profesorka pôsobila ako vtipný, milý a spravodlivý človek.

Dolores Jane Umbridge je jedna z najopovrhovanejších postáv, ktoré kedy Rowlingová vymyslela

Warner Bros

Rowlingová vytvorila túto postavu na základe vlastných skúseností s učiteľkou, ktorú nenávidela. Jej meno je odrazom jej vlastností, ktoré boli starostlivo vybrané. Dolores znamená smútok. Umbridge je anglická hra, ktorá v preklade znamená trestný čin. Jej postava mala obmedzený pohľad na svet. Priezvisko vyjadruje malichernosť a tuhosť jej charakteru.

Tom Marvolo Riddle alebo lord Voldemort má dobrý aj zlý význam

Warner Bros

Tom, jedno z najbežnejších mien na svete, znamená že Tom bol obyčajný chlapec, ktorý si žil svojím životom. Pochádza z hebrejského slova, ktoré znamená dvojča. To je spojitosť s Harrym Potterom. Stredné meno Marvolo vyjadruje túžbu, čo zároveň súvisí s jeho priezviskom Voldemort. To dostal ako pravý opak svojho pôvodného mena a v preklade znamená les smrti. Nakoniec Riddle predstavuje jeho pôvodnú nevinnosť.

Argus Filch, školník Rokfortu, vždy pozoruje otravné deti

Warner Bros

V gréckej mytológii bol Argus veľký strážca. Rovnako ako Filch v Harrym Potterovi dokáže vidieť čokoľvek, dokonca aj rozhovory, ktoré sa konali v temných chodbách v zámku.

Pozri aj: 12 drobných detailov, ktoré ste si v sérii Harry Potter pravdepodobne nevšimli

interez.sk (Hana Dovcová) thiisinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )