Foto: shop.grossdomesticproduct.com

Úplne nový spôsob predaja umenia, ktorý nie je zameraný na zberateľov.

Ak ste kedykoľvek v minulosti túžili vlastniť dielo od Banksyho, zbystrite pozornosť. Samotný autor sa totiž rozhodol otvoriť obchod, ktorý má slúžiť najmä ľuďom, ktorých príjem nie je abnormálne vysoký. Počet produktov v ňom je ale obmedzený a taktiež vopred neviete, či vôbec nejaký z nich dostanete. Budete totiž musieť splniť jednu podmienku.

V minulosti bol otvorený Banksyho kamenný obchod s názvom Gross Domestic Product™ v Londýne, do ktorého však nesmel nik vstúpiť a zakúpiť bolo možné len niektoré z produktov v ňom. Ako informuje portál Insider, umelec  sa po novom rozhodol aj pre vytvorenie jeho online verzie. Nezáleží pri tom, či túžite po hrnčeku s Banksyho výtvorom alebo nepriestrelnú vestu, ktorú mal počas festivalu Glastonbury oblečenú Stormzy. Tu dostanete oboje. Samozrejme, v obmedzenom množstve.

Pre vytvorenie kamennej, ale aj online prevádzky sa Banksy rozhodol, aby tak ochránil to, čo v dnešnom svete umenia pojem “Banksy” znamená. Minulý rok bol totiž nútený súdnou cestou riešiť konflikt so spoločnosťou vyrábajúcou pohľadnice, ktorá sa na jeho dielach snažila vyslovene priživiť.

Nová webová stránka ponúka záujemcom prepojenie rôznych produktov z oblastí umenia, domácich potrieb a aj “sklamaní”. Autor pritom tvrdí, že ceny sú stanovené tak, aby si produkty mohol dovoliť aj človek s nízkym príjmom. Zároveň vyzýva bohatých kupcov a zberateľov, aby sa nakupovania v tomto prípade celkom zdržali.

Ceny sú skutočne rôzne, ale zároveň dostupné. Niektoré z produktov na stránke, ako napríklad hrnček začínajú na hranici 11 eur. Originálne výtlačky diel si môžete zadovážiť za 575 eur a viac.

“Toto nie je bežný obchod, mám na mysli skutočný obchod. Predáva veci, ponúka späť peniaze, ak produkt nechcete a je v súlade s ochranou údajov, ale všetky výrobky sa vyrábajú v umeleckom štúdiu, nie v továrni. Snažíme sa používať recyklované materiály všade, kde je to možné a taktiež má každý deň len limitovaný počet produktov. Preto môže chvíľu trvať, kým sa ku vám dostane ten váš. Nakupovanie u nás bude zároveň asi aj sklamaním. Najmä pre tých, ktorí sú úspešní v zjednávaní,” dodáva Banksy pre HYBERBEAST.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy),


Každý záujemca o online nákup sa bude musieť zaregistrovať a dokázať, že “nie je robot”. To sa mu podarí alebo nepodarí na základe jeho odpovede na otázku “Záleží na umení?” Všetky odpovede na túto otázku sú neskôr posúdené komikom Adamom Bloomom, ktorý vyzýva zákazníkov, aby boli ich odpovede čo najviac zábavné, informatívne a poučné, ako to len bude možné. Rozhodnutie, prečo stránka využíva pri nákupe takýto druh overenia, Banksy vysvetlil takto: “Nikdy nemôžem vyčleniť všetkých ľudí, ktorým ide len o zisk. Takto z nich aspoň môžeme vylúčiť tých, ktorý nie sú zábavní.”

Svoje šťastie môžete vyskúšať priamo na stránke Gross Domestic Produkt™, ktorý bol otvorený po nedávnom rekordnom predaji jedného z Banksyho diel. V aukcii Sotheby v Londýne bol obraz s názvom Parlament prenesených právomocí predaný za neuveriteľných takmer 11 miliónov eur.

1
Uložiť článok
Komentovať