pictures.reuters.com

Mŕtve more je najnižšie položeným bodom, ktorý tvorí hranicu medzi Izraelom a Jordánskom. Bohužiaľ, jeho hladina klesá kvôli prebiehajúcej ťažbe minerálov.

Skupina 28 odvážnych plavcov sa rozhodla na tento závažný problém upozorniť, a to tak, že si v krásnych, no nebezpečných vodách Mŕtveho mora zaplávali. Voda Mŕtveho mora obsahuje množstvo zdraviu prospešných minerálov, po prehltnutí sa však stáva smrteľne nebezpečnou.

Mŕtve more je po celom svete známe tým, že je extrémne slané. Turisti z celého sveta sa zbiehajú na jeho pobrežie a potierajú si pokožku bahnom bohatým na minerálne látky alebo sa nechajú nadnášať na hladine. Veľkým problémom však je už niekoľko rokov prudký pokles hladiny. Za posledných tridsať rokov poklesla hladina Mŕtveho mora o takmer 250 centimetrov a ochrancovia životného prostredia majú vážne starosti, že čoskoro by sa mohlo stratiť úplne.

Skupina environmentalistov EcoPeace Middle East sa preto rozhodla zvýšiť povedomie o tomto probléme tým, že zorganizovali akciu, počas ktorej si cez Mŕtve more zaplávali. Dúfajú, že sa im tak možno podarí upútať aj pozornosť vlády, ktorá by mohla problém pomôcť vyriešiť. Skupinka 28 odvážlivcov tak preplávala Mŕtve more od Izraelu po Jordánsko. Pozrite si ich odvážny počin na fotografiách nižšie.

Mŕtve more je v súčasnosti najnižšie položeným miestom na zemi vo výške 426,72 metrov pod morom.

pictures.reuters.com

Voda v tomto mori je v priemere desaťkrát slanšia, než voda v ostatných moriach. Aj keď obsahuje mnoho zdraviu prospešných minerálnych látok, ak sa dostane do tráviaceho traktu, môže spôsobiť smrť.

pictures.reuters.com

Ani to však nezastavilo 28 plavcov, ktorí preplávali dokopy takmer 15 kilometrov, od Jordánska po Izrael. Toto je prvá takáto akcia svojho druhu.

pictures.reuters.com

Sponzorom bola organizácia EcoPeace Middle East, ktorá sa takýmto spôsobom snaží zvýšiť povedomie o rýchlo klesajúcej hladine Mŕtveho mora. Hladina klesá kvôli nešetrnému ťaženiu minerálov v tejto oblasti.

pictures.reuters.com

Za posledných tridsať rokov klesla hladina Mŕtveho mora o takmer 250 centimetrov. Environmentalisti dvíhajú varovný prst.

pictures.reuters.com

Voda v tomto mori je natoľko slaná, že sa v nej plavci nemôžu potopiť na dno, voda ich príjemne nadnáša.

pictures.reuters.com

Aj najmenšia kvapka vody, ktorá sa dostane do očí, nesmierne nepríjemne páli.

pictures.reuters.com

Ani takéto nepríjemnosti však odvážnych plavcov z Južnej Afriky, Kene, Nového Zélandu, Veľkej Británie či z Izraelu neodradili.

pictures.reuters.com

Preplávanie takej vzdialenosti si vyžadovali disciplinovanú tímovú spoluprácu, prezradil Kim Chamber, plavec z Nového Zélandu.

pictures.reuters.com

Plavci dokonca získali diplomatickú podporu z Izraelu aj z Jordánu, aby svoj plán preplávať Mŕtve more mohli uskutočniť.

pictures.reuters.com

Závažná situácia si vyžaduje pozornosť a riešenie čo najskôr.

pictures.reuters.com

Po namáhavom plávaní si plavci okamžite zmývali z kože nepríjemne iritujúcu vrstvu slanej vody.

pictures.reuters.com

Gidon Bromberg, Izraelský riaditeľ organizácie EcoPeace Middle East sa vyjadril, že si uvedomovali, aké nebezpečenstvo im počas plávania v Mŕtvom mori hrozí, ani to ich však neodradilo.

pictures.reuters.com

Navštívili ste už niekedy Mŕtve more? Ak ste tak doteraz ešte neurobili, je najvyšší čas to napraviť. Aj tento svetový unikát by totiž čoskoro mohol zmiznúť z povrchu zemského.

Pozri aj: Africký kmeň Baku žije už tisícročia v útrobách afrického pralesa no v najbližších rokoch sa možno všetko zmení na nepoznanie

interez.sk (Petra Sušaninová) thisisinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )