Foto: Judit Rubio, john mcsporran (Flickr.com)

Lochnesská príšera, James Bond, Statočné srdce, škola Harryho Pottera... Škótsko však znamená omnoho viac, než len tieto populárne príbehy. Presvedčí vás o tom už čoskoro najbližšie Cestovateľské kino.

Naša planéta ponúka svojim obyvateľom skutočne pestré bohatstvo. Pestrosť a krása prírody sa zdá byť takmer nekonečná. Medzi najkrajšie krajiny svete nepochybne patrí aj Škótsko. Práve tento kus sveta vám už čoskoro v najbližšom Cestovateľskom kine v Košiciach a Bratislave predstaví Mirka Badinská. Malú ochutnávku tejto krásnej krajiny vám však prinesieme už dnes.

Škótsko zaujímavosti

„Musím vysloviť surovú prózu, ako je tu krásne: modré a fialové jazero medzi holými kopcami – to jazero sa volá Loch a každé údolie sa nazýva Glen, každá hora Ben a každý človek Mac… Škóti sú väčšinou zavalití, kvitnúcich líc a silných šijí; majú mnoho detí a sympatické, starodávne mená klanov. Sukienky, teda kilty, nosia len na vojne alebo keď hrajú na gajdy. Tie kockované plédy sa volajú tartany a sú to vlastne akési erby; každý klan má tartan iných farieb, čo bol zaiste kedysi dostatočný dôvod, aby sa vzájomne vyvražďoval s klanom inak kockovaným… Divná, tvrdá, akoby predhistorická zem… Koniec života; tu sa snáď nič nezmenilo za desať tisíc rokov; iba cesty ľudia viedli a postavili dráhy; ale zem sa nezmenila;… Tieto a všetky ostatné mená poukazujú na krásu a podivnosť ostrova. Je krásny a chudobný; a pôvodné skrýše vyzerajú tak predhistoricky, akoby ich stavali nebožtíci Piktovia, o ktorých, ako je známe, nie je známe nič. Potom sem prišli galskí Kaledónci a odniekiaľ z Nórska Vikingovia… Inak všetci títo dobyvatelia nechali ostrov v pôvodnom stave, ako vyšiel z ruky božej; divoký, pustý a rozrytý, mokrý a vznešený, strašný a ľúbezný…“ (Karel Čapek, Anglické listy)

Loch Ness (Fort Augustus)

Toto pravdepodobne najznámejšie jazero sveta nemôžeme vynechať, a preto si to vybavíme hneď na začiatku. Kto nenavštívil jazero Loch Ness, akoby nikdy v Škótsku ani nebol. 34 kilometrov dlhé a 1,5 kilometra široké jazero, ktoré údajne obýva tvor prezývaný Nessie, je obľúbeným miestom nielen pre konšpirátorov a záhadológov, ale svoje si tu nájde aj bežný turista.

Village Bay panorama, Hirta, St Kilda

Pozeráte sa na unikátne súostrovie St. Kilda, ktoré patrí medzi svetové rarity vďaka svojej izolovanosti už takmer od 16.storočia. Súostrovie si prešlo dlhým obdobím emigrácie, na tomto území nikdy nežilo viac ako 200 ľudí, až sa napokon v roku 1930 odsťahovali poslední obyvatelia. Na súostroví sa rozšírili veľké kolónie vzácnych morských vtákov, rovnako ako množstvo významných rastlín, ktoré sú dnes lákadlom pre množstvo nadšených turistov.

Loch Shiel, Scotland

Spomenieme si ešte jedno z prekrásnych škótskych jazier. Jedná sa o jazero Loch Shiel. Zdá sa vám povedomé, aj keď ste tu nikdy neboli? Je to možné… Loch Shiel si totiž zahralo vedľajšiu úlohu vo filmoch o čarodejníkovi Harrym Potterovi, kde stvárnilo Čierne jazero neďaleko Rokfortu. Jazero má podobne ako Loch Ness svoju legendu o príšere, ktorá tu žije. Ide o 21 metrov dlhého jaštera, ktorý sa však ľuďom neukazuje až tak často ako Nessie.

Pre tých, ktorí majú radi pocit, že stoja na okraji sveta, odporúčame navštíviť najjužnejší bod Škótska nazývaný Mull of Galoway. Na tomto bode nájdete maják postavený v roku 1830 a prekrásny výhľad na búrlivé Írske more narážajúce o vysoké útesy. 

Smoo Cave, Durness, Scotland

Jaskyňa Smoo cave leží na konci 600 metrov dlhého zálivu neďaleko mesta Durness. Táto jaskyňa je skutočným unikátom, a to práve kvôli jej vzniku. Kým obrovskú vstupnú halu vytvorilo more, hlbšie priestory vyformovala sladká voda z rieky, ktorá do jaskyne vteká takýmto 20 metrovým vodopádom.

Edinburgh

Aby sme nepoukazovali len na krásy škótskej prírody, pozrime sa aj na druhé najväčšie, no hlavné mesto Edinburgh. Mesto obklopené siedmimi kopcami má neuveriteľný nádych histórie. Množstvo historických pamiatok bolo zaslúžene zapísaných do svetového dedičstva Unesco. Úprimne, nepozreli by ste si z jedného z neďalekých kopcov západ slnka nad jednou z najkrajších mestských panorám v Európe?

Viaducto de Glenfinnan y tren de vapor Jacobite, Escocia

Ak dovolíte, ešte sa nakrátko vrátime k tématike Harryho Pottera. Poznávate tento železničný viadukt? Áno je to presne ten, po ktorom sa mladí čarodejníci prepravovali v septembri do školy. Postavený bol na prelome 19. a 20. storočia, je tvorený 21 oblúkmi a pri jeho plánovaní sa jednalo o najväčší inžiniersky projekt danej doby.

Corryvreckan Whirlpool

Zdá sa vám tento morský vír ako nebezpečný tip na výlet? Skutočne to tak je, pretože Corryvreckan, vír, ktorý sa nachádza v úžine medzi ostrovmi Jura a Scraba, je tretím najsilnejším morským vírom na svete. Podľa legendy tu mocná čarodejnica, zodpovedná za príchod zimy, perie svoj plášť, čo udržuje chod ročných období, no zrejme to tak nebude…

Down the Gorge - Finnich Glen

Táto ohromujúca prírodná roklina bola údajne miestom stretávania druidov, ktorí tu vykonávali rôzne náboženské rituály. Steny rokliny Finnich Glen, alebo Diablovej kazateľnice, ako sa roklina často nazýva, sú pokryté sýtozeleným machom a potok, ktorý preteká červeným pieskovcom, vyzerá akoby cez roklinu tiekla krv.

Ring of Brodgar (HDR)

Ring of Brodgar je kruhové zoskupenie megalitov o priemere 110 metrov. Pôvodne tento kruh tvorilo až 60 obrovských balvanov, no dnes tu stojí len 27. Táto stavba pochádza z doby bronzovej, teda má niečo cez 2500 rokov. Na balvanoch sú vyryté rôzne runové nápisy a obrazce, no nájdete tu aj vikingské mená. Toto miesto slúžilo na náboženské a rituálne obrady a v jeho blízkom okolí nájdete aj 13 pohrebných mohýl.

Škótsko však znamená oveľa viac ako tieto miesta. Mystická krajina na severe Britských ostrovoch ponúka cestovateľom všetko, po čom túžia: od mierne zvlnenej krajiny až po majestátne štíty, vetrom ošľahané ostrovy, rozľahlé jazerá, divoké severné a západné pobrežie, rozprávkové a temné hrady, príťažlivé mestá i príjemné ospalé dedinky, chalúpky, v ktorých sa kúri rašelinou, milých a pohostinných ľudí, ktorí vyvracajú povery o lakomých a šporovlivých Škótoch. Presvedčí vás o tom Mirka Badinská v najbližšom Cestovateľskom kine.

Cestovateľské kino: Škótsko (Mirka Badinská)

18. 10 – Trnava, Kino Hviezda (FB event)

Lístky na premietanie sú dostupné v pokladni Kina Hviezda.

Foto: Cestovateľské kino
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )