Foto: Reprofoto Danny Kollár

Slovenského dezinformátora pustili z väzenia na kauciu.

Otvorene podporuje Putina a tvrdí, že pandémia koronavírusu je výmysel svetových organizácií a Billa Gatesa. Danny Kollar je popredný predstaviteľ slovenskej dezinformačnej scény, ktorého na internete podporujú desiatky tisíc ľudí. 

Na jednom zo svojich účtov má na titulnej fotke symbol spravodlivosti, justíciu. Danny Kollar, vlastným menom Daniel Bombic, je považovaný za jedného z najaktívnejších a najsledovanejších slovenských hoaxerov, ktorého na platforme Telegram sleduje vyše 50-tisíc ľudí.

V júli 2022 bol naň vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz. Následne ho v Londýne, kde dlhodobo pôsobí, zatkla tamojšia polícia, píše portál Živé.

Po krátkom pobyte v cele predbežného zadržania a súdnom procese sa však dostal von na kauciu, ktorej výška dosiahla 17-tisíc eur. Známy dezinformátor tak zatiaľ ostáva na slobode, pričom orgány činné v trestnom konaní pracujú na jeho vydaní na Slovensko, dodáva Živé.

Kto je Danny Kollar?

Pandémia koronavírusu je výmysel plánovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Billom Gatesom, Putin je skvelý stratég a pevný chlap, a zatýkací rozkaz je len z dôvodu umlčania pravdy. Uvedené tvrdenia sú len špičkou ľadovca toho, čo Kollar zdieľa medzi komunitu svojich podporovateľov.

Pravicový extrémista, ktorý v minulosti spolupracoval aj s portálmi Infovojna či Kulturblog, na sociálnych sieťach využíva každú šancu na to, aby zdiskreditoval všetko od pandémie až po lekárov či koaličných politikov. Do pozornosti médií sa výraznejšie dostal po tom, čo začal rozoberať vraždu riaditeľa na škole vo Vrútkach, ktorá sa udiala ešte v júni 2020.

Kollar zo zločinu obviňoval rómsku komunitu, čo však bolo falošné tvrdenie. Hoaxer tak celú vec označil za sprisahanie proti vlastencom a nacionalistom, akým je práve on. „V krajine, kde vládnu Židia, nebude mať vlastenec a biely človek žiadne práva,“ cituje jeho slová portál Bellingcat.

Podporujú ho aj slovenskí politici

Najaktívnejší bol, prirodzene, počas pandémie koronavírusu, kedy na dennej báze zdieľal klamlivé informácie a slovne útočil na lekárov aj politikov. Kollar si za svoje tvrdenia a hlásania získal podporu niektorých pravicových politikov, najmä od kotlebovej ĽSNS či uhríkovej Republiky.

Po tom, čo naň vydali medzinárodný zatykač, sa osoby 40-ročného Bombica zastal aj viacnásobný exminister vnútra, Robert Kaliňák. Ten na tlačovej konferencii otvorene hovoril, že takéto ťahy slovenskej polície sú jasným znakom „zatvárania úst opozícii“, píše Ereport.

Bombic si nenechal ujsť ani reakciu na tenistu Nováka Djokovića, ktorý bol pred pár mesiacmi terčom kritiky za odmietanie vakcín proti koronavírusu. „Nezaočkovaný, čistokrvný, Slovan, beloch, na bezlepkovej diéte – uštedril globalistickej mafii a pharma-lobby katastrofálnu podpásovku,“ napísal hoaxer na Twitter.

Infosecurity k jeho osobe dodáva, že zatýkací rozkaz bol vydaný pre viaceré obvinenia súvisiace s extrémizmom a následné vyhýbanie sa spravodlivosti. Kollar, ktorý otvorene podporuje aj osobnosť Putina, má na sieti Telegram približne 50-tisícovú komunitu podporovateľov, ktorí ho ochotne nasledujú a veria slovám o tom, že slovenská polícia ho chce umlčať.

Čo je doxxing, ktorým Bombic šikanuje ľudí?

Doxxovanie, alebo doxxing, je metóda odhaľovania a uverejňovania súkromných informácií ľudí vrátane fotiek, telefónnych čísel či adries. Cieľom je, samozrejme, poškodiť danú osobu, čo aktívne vykonávajú stovky jeho oddaných nasledovateľov.

Obeťami doxxingu boli v nedávnej minulosti aj stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR či satirická stránka Zomri. Rovnako zverejnil telefónne číslo lekára Petra Sabaku či adresy zamestnankýň regionálneho zdravotného úradu v kauze Hollywood Burger a ich porušovania protipandemických opatrení, dodáva Infosecurity.

Ďalší súdny proces s týmto človekom je na programe až v januári 2023, no je otázne, či sa naň aj dostaví. Dovtedy ostáva Daniel Kollar, vlastným menom Bombic, na slobode a dá sa očakávať ďalšie šírenie hoaxov a dezinformácií, ktorým, pomerne prekvapivo, verí aj honosná masa ľudí.