foto: Maik Irmsche, Nabeel Alam

Jedno z najkrajších miest Srí Lanky – krajiny, ktorú vám už čoskoro predstaví Cestovateľské kino.

Vonia ako čaj, chutí ako exotické koreniny a vyzerá ako rajská záhrada. Srí Lanka, perla Indického oceánu, ktorá ako vzácna náušnica visí z Indického subkontinentu. Prekrásny ostrov plný prírodných i historických zaujímavostí, tradičných rybárov na prekrásnych plážach a pestrým zložením obyvateľstva, ktoré zahŕňa štyri najrozšírenejšie náboženstvá sveta. A nad tým všetkým dohliada dominanta ostrova – antické mesto Sigiriya týčiace sa na 200 metrov vysokej skale. 

Sigiriya je miestom, ktoré ročne navštívi obrovské množstvo turistov. Je historickou pamiatkou, zapísanou do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Niet divu. Sigirija je významným archeologickým náleziskom a nálezy ľudských pozostatkov dokazujú, že človek toto čarovné miesto obýva už 20 000 rokov.

s i g i r i y a

Vysoký skalný masív dominuje celému okoliu. Je viditeľný zo všetkých smerov na vzdialenosť niekoľko kilometrov. Na vrchole skaly sa nachádzajú pozostatky palácového komplexu, ktorý bol postavený v 5. storočí n.l. Vybudovať ho dal kráľ Srí Lanky Kasyapa, ktorý sa k moci dostal vďaka tomu, že jeho otec zavraždil svojho brata a obsadil trón. Kasyapa vybudoval na 200 metrov vysokej skale palác zo strachu z pomsty, zvolil ho za hlavné mesto svojej ríše, ochránil sa priekopami s krokodílmi a postaral sa o obdobie najväčšej slávy tohto miesta.

092 Sigyriya 2017 Февраль 10.jpg

Sigiriya

Z hlavnej časti hlavného mesta vedie dodnes na vrchol skalného masívu schodisko, ktorým sa najvyššie postavení ľudia v kráľovstve dostali do paláca. Okolo palácového komplexu sa nachádzajú terasovité záhrady zdobené fontánami, ktoré fungujú už viac ako 1500 rokov. Palácový komplex bol po smrti kráľa Kasyapu pretvorený na kláštor, ktorý fungoval až do 14. storočia. Na Sigiriyu sa potom akosi zabudlo a až v roku 1907 ho znovu objavil britský prieskumník John Still.

Sigiriya

Sigiriya, Sri Lanka | www.christianjanik.com

Palácový komplex Sigiriya je často označovaný aj za ôsmy div sveta a mnohí historici ho označujú za jedno z najvýznamnejších mestských osídlení prvého tisícročia nášho letopočtu. Ani zďaleka to však nie je jediné lákadlo čarovnej Srí Lanky. Presvedčí vás o tom Katarína Lišková v najbližšom Cestovateľskom kine.

Srí Lanka je známa aj ako perla Indického oceánu. Aké poklady ukrýva táto krajina?

Katarína Lišková: „Ako sa hovorí, pokladom krajiny sú jej ľudia a o Srí Lanke to platí niekoľkonásobne. Pokorní a vždy usmievaví, pripravení pomôcť. Raz sa mi stalo, že som zháňala konkrétne lieky pre jednu moju známu a v prvej lekárni ich nemali. Lekárnik však bol taký ochotný, že poslal svojho syna, ktorý so mnou na motorke brázdil mesto, až kým sme nenašli to správne miesto a vôbec nič za to nechcel.“

Cestovateľské kino: Srí Lanka (Katarína Lišková)

13. 6 – KC Dunaj, Bratislava (link na FB udalosť)

Lístky sú dostupné na tomto odkaze.

Cestovateľské kino
amazinglanka.com
Príbehy
0
Komentovať (0)