foto: Unsplash

Spoločnosť výrazne pokročila dopredu, stále však sú témy, ktoré sú výrazne tabuizované a hovorí sa o nich málo.

Na jednej strane, nejeden človek sa pri zmienke o sexe na verejnosti zatvári, že o takom niečom nikdy ani nepočul. Na druhej strane však deviácií pribúda a podnety so sexuálnym podtónom na nás vyskakujú takmer na každom kroku. Reklamy na kachličky do kúpeľne, krytinu na strechy, až po autá. Stačí, ak si na internete pozriete zoznam zakázaných reklám.

Aj keď sa zdá, že erotika je dnes ľahko dostupná za každých okolností a pre každého, máme lepší sexuálny život, ako mali generácie pred nami? Štúdie dokazujú, že mladí ľudia narodení medzi rokmi 1993 až 2001 mali kvalitnejší sexuálny život ako generácia narodená pred nimi. Zdá sa, že sexuálna revolúcia neprišla v 60. rokoch, ale o niekoľko dekád neskôr.

Štúdiu vykonala univerzita v Londýne a zistilo sa, že u heterosexuálnych jedincov narodených medzi rokmi 1993 až 2001 vzrástla diverzita toho, čo všetko sa odohráva v spálni. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Journal of Adolescent Health. Prvýkrát sa odohrala v roku 1990 a odvtedy sa opakovala každých 10 rokov, pričom sa jej celkovo zúčastnilo až 45-tisíc účastníkov vo veku od 16 do 24 rokov.

pixabay.com

Získané výsledky ukazujú, že heterosexuálni jedinci mali v roku 2010 pestrejší repertoár spálňových aktivít ako v roku 2000 a v roku 2000 bol sexuálny život mladých ľudí o niečo pestrejší ako v roku 1990.

Kedy vlastne mladí ľudia so sexuálnym životom začínajú? Štatistiky tvrdia, že tento údaj ostáva v čase nemenný a prvý bozk a sexuálny styk prežívame približne vo veku 14 rokov (aj vám sa zdá, že je to dnes akosi skôr?). Mení sa však časový interval medzi prvým kontaktom so sexualitou a prvým pohlavným stykom. Tí, ktorí sa narodili medzi rokmi 1990 až 1996 zažili prvé milovanie približne vo veku 16 rokov (aj keď aj v tomto prípade sa zdá, že dnes sa to posúva o dva, či tri roky smerom k mladšiemu veku).

Zaujímavé je, že len jeden z desiatich ľudí, ktorí mali medzi rokmi 1990 až 1991 vek 16 až 24 rokov, v tých časoch priznalo, že už zažili orálny, vaginálny alebo análny sex. Štatistika sa týkala rovnako mužov aj žien. Ako ste si zrejme domysleli, do roku 2010 až 2012 sa štatistiky mierne pozmenili a k zažitiu orálneho, vaginálneho alebo análneho sexu sa priznáva jeden zo štyroch mužov a jedna z piatich žien vo veku 16 až 24 rokov.

pixabay.com

A ako je to so sexuálnymi trendmi? Hlavná autorka štúdie Dr. Ruth Lewis vysvetľuje, aké je dôležité, aby sme chápali sexuálne trendy, ktoré medzi mladými ľuďmi prevládajú: „Objasnením toho, aké majú mladí ľudia preferencie sa poukazuje na to, v ktorých oblastiach vzťahov a sexuality je potrebné vzdelávanie. Je potrebné poskytnúť priestor, v ktorom sa každý môže bezpečne vyjadriť a voľne diskutovať. Tak bude mať každý prístup k informáciám a pomôže to nadobudnúť zvýšený pocit pohody.“

Spoluautor štúdie Kaye Wellings sa vyjadril: „Vzhľadom na množstvo sexuálnych podnetov a celkový vývoj spoločnosti tieto zmeny v skúsenostiach a preferenciách nie sú až takým prekvapením. Je dôležité mať prehľad a držať krok s trendmi, aby mladí ľudia chápali, aké je dôležité dbať na bezpečnosť, zdravie a pohodu.“

Sú podľa vás ľudia so svojim milostným životom skutočne spokojnejší teraz, ako kedysi?

Pozri aj: Je najkrajšia na svete. Navštívili sme slovenskú kanceláriu Googlu a takto to tam vyzerá

indy100
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )