Foto: Wikimedia, TASR/AP

Severná a Južná Kórea sa opäť raz na malú chvíľu zjednotia. To všetko, kvôli športu.

Šport ľudí spája. V priebehu histórie sme to videli mnohokrát a stalo sa to znovu. Dve rozdelené kórejské krajiny sa po dlhých rozhovoroch v demilitarizovanej zóne, ktorá ich oddeľuje dohodli, že Severná Kórea sa nielen že na olympijských hrách zúčastní, ale dokonca sa aspoň v oblasti športu na malú chvíľu obe krajiny spoja. 

Účasť KĽDR na olympijských hrách v Pjongčangu, spoločný tím hokejistiek a dokonca pochodovanie pod spoločnou vlajkou. Taký je výsledok rokovaní medzi Severnou a Južnou Kóreou, ktoré prebiehali od začiatku roku 2018 v dedinke Pchanmundžom v demilitarizovanej zóne na 38. rovnobežke. Severná Kórea, ktorá je v posledných mesiacoch, najmä za testy balistických striel v nemilosti takmer celého sveta, sa na olympiádu teda nakoniec dostane. A zdá sa, že aj vzájomné vzťahy s južným susedom sa aspoň na oko a na malú chvíľu polepšia.

Foto: Wikimedia

Spojenie oboch kórejských republík na olympijských hrách nie je až takou novinkou. Spoločne pochodovali obe krajiny na otváracích ceremoniáloch aj na letných olympijských hrách v Sydney v roku 2000 a v Aténach 2004. Na oboch však súťažili osobitne. Tentokrát v juhokórejskom Pjongčangu vytvoria spoločné družstvo hokejistiek a znovu sa reprezentanti oboch krajín stretnú na otváracom ceremoniáli pod spoločnou vlajkou.

Foto: TASR/AP

Spoločne sa obe delegácie stretnú pod vlajkou Kórejského polostrova. Tá je pomerne jednoduchá a zobrazuje polostrov v modrej farbe na bielom podklade. Vlajka vznikla v roku 1991, kedy bola po prvý raz použitá pre spoločnú reprezentáciu oboch krajín na Majstrovstvách sveta v stolnom tenise v Japonsku. Pod touto vlajkou pochodovali delegácie oboch krajín aj na spomínaných olympiádách v roku 2000 a 2004.

Foto: Wikimedia

Pozri aj: Je to peklo, horšie ako si myslíme. Tento Slovák nám prezradil, aký je život v Severnej Kórei, kde je všetko inak, ako to vlastne vyzerá

TASR, indy100
Uložiť článok

Najnovšie články