edgeoftheworld.files.wordpress.com

Po celej Zemi existujú stovky rôznych starých kultúr a civilizácií. Niektoré sú všeobecne známe, o iných vie len malý okruh ľudí. Kto boli Etruskovia alebo kde sa nachádzala starodávna civilizácia Punt? A aký súvis má Slovensko so Stonehengom?

Každý pozná starých Egypťanov a ich pyramídy, Grékov či Rimanov s ich veľkolepými chrámami, sochami a stavbami, alebo Mayov a ich slávny kalendár. No existujú aj mnohé iné staroveké kultúry, ktorých dejiny, aj história sú minimálne rovnako pútavé, no aj tak o ich existencii vie len málo ľudí. Preto vám dnes prinášame prehľad týchto siedmich starovekých kultúr, ktoré síce nie sú až tak známe ako egyptská či grécka, no určite si zaslúžia náš rešpekt, uznanie a obdiv.

Prečítajte si tiež článok o historických objavoch, nad ktorých pôvodom si lámu hlavy tisícky archeológov. Prečítajte si o tajomných obrích hlavách v Mexiku či o najstarších megalitických chrámoch na Maltskom ostrove Gozo.

Silla

wikimedia.org
wikimedia.org

Kráľovstvo Silla (vyslovuje sa Šilla) bola jednou z najdlhšie trvajúcich kráľovských dynastií na svete. Rozprestieralo sa na kórejskom poloostrove, v období 57 rokov pred Kristom až do roku 935, čo znamená, že toto kráľovstvo existovalo takmer 1000 rokov.

Silla bola založná významným bojovníkom Pak Hjokkosem. V priebehu doby sa Silla rozpínala po celom kórejskom poloostrove a vznikla tu na tú dobu moderná spoločnosť s bohatou kultúrou. Archeológovia objavili luxusné šperky či zlatom zdobené zbrane.

Žiaľ, nedochovalo sa mnoho ľudských pozostatkov z tohto obdobia, a tak sú archeológovia vďační za každý objav. Nedávno sa jeden aj podaril. Archeológovia objavili kompletnú kostru ženy vo veku medzi 30 až 40 rokov v blízkosti niekdajšieho hlavného mesta Silly. Analýza kostí ukázala, že žena bola vegetariánka a strava pozostávala najmä z ryže, zemiakov a pšenice.

Harappá

wikimedia.org
wikimedia.org

Počiatky tejto starovekej civilizácie siahajú až do obdobia 3500 rokov pred Kristom. Ríša sa rozprestierala v povodí rieky Indus v oblasti dnešného Pakistanu. Historické nálezy hovoria o vyspelej a kultúrnej spoločnosti. V mestách bola samozrejmosťou kanalizácia, našlo sa tiež mnoho artefaktov a keramiky z tohto obdobia. O vyspelosti tejto spoločnosti hovorí napríklad to, že už vtedy mali obyvatelia Harappí zabezpečenú lekársku starostlivosť, dokonca opravovali aj zuby. Archeológovia našli v kostrových pozostatkoch stopy po vŕtaní kazov v zuboch. Zánik civilizácie Harappá nastal okolo roku 1600 pred Kristom a súvisel so zmenou klímy.

Sanxingdui

edgeoftheworld.files.wordpress.com
edgeoftheworld.files.wordpress.com

Sanxingdui je stará čínska civilizácia pochádzajúca z doby bronzovej. Stopy po tejto kultúre boli prvýkrát objavené až v roku 1929 čínskym farmárom, ktorý staval studňu a vykopal rôzne bronzové plastiky či opracované nefritové artefakty.

Čo to bolo ale za kultúru? Napriek nájdeným umeleckým artefaktom, mnohí archeológovia nemajú v tejto otázke jasno. Jediné, čo je zrejmé, je to, že táto kultúra bola v schopnosti opracovávať kameň a spracovávať kov na vysokej úrovni. Zánik civilizácie sa predpokladá na obdobie pred 3000 rokmi, kedy na území, kde sa rozprestierala, nastalo silné zemetrasenie, ktoré zmenilo životné podmienky v oblasti a ľudia sa museli presťahovať.

Nok

wikimedia.org/
wikimedia.org

Kultúra nazývaná Nok vznikla okolo roku 1000 pred Kristom v severnej Nigérií a zanikla za neznámych okolnosti v roku 300. Dôkazy o tejto kultúre pochádzajú z roku 1928, keď boli nájdené hlinené artefakty pri ťažbe cínu. Baníci objavili terakotové ľudské a opičie hlavy. Neskôr tu bolo objavených viacero sošiek a umeleckých predmetov, ktoré odkazovali na bohatú sochársku tradíciu. Žiaľ, mnohé sochy a predmety z tejto doby sa dostali na čierny trh, a tak sa viaceré cenné diela z tejto tajomnej kultúry nachádzajú v súkromných zbierkach.

Etruskovia – zaujímavosti

wikimedia.org
wikimedia.org

Etruská civilizácia bola prosperujúca spoločnosť žijúca v severnom Taliansku v období od 7. storočia do 5. storočia pred Kristom. Táto spoločnosť bola teokratická, nájdené archeologické nálezy hovoria, že náboženstvo bolo súčasťou ich každodenného života. Z etruskej kultúry pochádza najstaršie vyobrazenie pôrodu, nájdené v jednej zo svätýň. Dochovali sa aj veľké pieskové dosky, na ktorých je zachytený jazyk Etruskov, ktorý sa podľa niektorých jazykovedcov dochoval v nárečí severných talianskych regiónov až dodnes.

Punt

wikipedia.org
wikipedia.org

Táto záhadná starodávna civilizácia je známa len vďaka podrobným egyptským zápisom. Kde presne sa nachádzala táto krajina, sa nevie, predpokladá sa ale, že to bolo územie dnešného Somálska, Eritrey a Džibuti, no do úvahy prichádza aj arabský polostrov. Táto bohatá krajina udržiavala obchodné styky s Egyptom, obchodovali s luxusným tovarom ako je zlato, eben, či myrha.

Kultúra zvoncovitých pohárov

wikimedia.org
wikimedia.org

Ak vám tento názov pripadá najzvláštnejší, tak asi vás prekvapíme, že práve táto kultúra je nám zo všetkých v prehľade najbližšia. Jej pôsobenie bolo od 3000 až po 1700 rokov pred Kristom a pôsobila po celej Európe. Je nazvaná podľa keramických pohárov, ktoré pripomínajú tvarom prevrátený zvon. Artefakty z tejto kultúry sa našli aj na Slovensku, konkrétne na území Skalice a Sládkovičova.

Rôzne predmety z tejto kultúry sa dajú ale nájsť po celej Európe, najmä v Nemecku, Francúzsku, Španielsku, no aj vo Veľkej Británii, kde môžeme nájsť jeden z najznámejších pozostatkov tejto doby – Stonehenge.

Prečítajte si tiež článok o nedávnom úžasnom objave pri Stonehengi, ktorý fascinoval archeológov po celom svete.

interez.sk (Matej Mensatoris), livescience.com
Uložiť článok

Najnovšie články