zdroj: SAV

Slovenská akadémia vied (SAV) získala projekt za približne deväť miliónov eur na boj proti odlevu mozgov do zahraničia.

Vďaka tomu môže akadémia pokračovať v projekte SASPRO, ktorý v uplynulých rokoch prilákal na Slovensko 38 mladých vedcov. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Väčšina z vedcov, ktorý pôsobili na Slovensku v rámci prvej verzie projektu SASPRO, v krajine zostala aj po ukončení projektu. Vytvorili si vlastné vedecké tímy a zvyšujú tak kvalitu vedeckého výskumu na Slovensku.

Príležitosť pre 40 vedcov

„Som nesmierne rád, že po úspešnom SASPRO 1 teraz môžeme spustiť aj projekt SASPRO 2. Príležitosť tentoraz dostane 40 vedcov, ktorí momentálne pôsobia v zahraničí a buď sa chcú vrátiť do rodnej vlasti, alebo pochádzajú z iných krajín a chcú robiť vedu na Slovensku,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík. Ako dodal, v akadémii im vytvoria dobré podmienky, ale zároveň od nich budú očakávať vysokú kvalitu.

V spolupráci s UK

Projekt má hodnotu približne deväť miliónov eur a SAV ho podala v rámci výzvy programu Horizont 2020 v kategórii Marie Skłodowska-Curie Actions – COFUND. „Tentoraz sme sa na projekte rozhodli spolupracovať aj s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Každá z univerzít príjme na svoje pracoviská po desať vedcov a zvyšných 20 bude pôsobiť na ústavoch SAV, pričom ide o širokú škálu výskumných oblastí, ktorým sa môžu venovať,“ priblížila vedúca projektu Zuzana Hrabovská.

SASPRO 2 získal v rámci konkurujúcich projektov ohodnotenie Európskej komisie – celkové skóre 95,8 percenta, čím sa zaradil medzi financované projekty. Jeho trvanie je päťročné s mierou spolufinancovania zo strany Európskej komisie na úrovni približne 50 percent. Partneri projektu plánujú prvú výzvu vyhlásiť v júli. Prví vedci by mohli začať svoje pracovné pobyty v januári 2021.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )