Foto: TASR - Martin Baumann

Na Slovensko prišli so skríningovým testovaním pomáhať aj poľskí lekári.

Pri celoslovenskom skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 by budú cez víkend pomáhať poľskí lekári. Informoval o tom ešte v pondelok na sociálnej sieti premiér Igor Matovič.

“Práve som od poľského premiéra Mateusza Morawieckého dostal ponuku na pomocnú ruku pri celoslovenskom skríningovom testovaní… 200 poľských lekárov a zdravotníkov je pripravených cez víkend prísť a pomôcť,” napísal premiér. Na tlačovom brífingu premiér oznámil, že na Slovensko prišlo letecky 65 lekárov a zdravotníkov z Poľska, dokopy ich bude nakoniec 211. Igor Matovič si váži pomoc z poľskej strany.

Zdravotníci budú pracovať počas dvoch víkendových dní. V Poľsku je situácia stabilizovaná, preto si mohli dovoliť prísť pomôcť, oznámil poľský veľvyslanec. Počas pandémie už pomáhali napríklad aj v Británii. Igor Matovič zároveň oznámil, že Slovensko je rovnako pripravené pomôcť Poľsku.

Celoplošný skríning Slovenska

Najväčší nápor na testovanie bude práve počas víkendu. Mohlo by sa tak zdať, že premiér aj tak dosiahol svoje a testovanie bude prevažne víkendové, ako tomu bolo aj v novembri. Mnohé mestá totiž otvoria odberové miesta práve počas víkendu, niektoré fungujú cez objednávkový systém na presný čas. Počas týždňa sú dostupné najmä štátne odberné miesta.

Foto: TASR – Roman Hanc

Vláda v nedeľu po týždni diskusií rozhodla o tom, že uskutoční od 18. do 26. januára kontinuálny dobrovoľný skríning na celom Slovensku, ktorý má ukázať celoplošnú situáciu s pandémiou. Podľa výsledkov pretestovania sa má SR rozdeliť na 37 horších a 36 lepších okresov s tým, že v tých horších sa bude skríning opakovať.

Vláda tiež rozhodla, že predlžuje zákaz vychádzania do 7. februára. Po 27. januári má byť podmienkou cesty do práce negatívny antigénový alebo PCR test, rovnako aj pre pobyt v prírode. Podmienka sa však nebude týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov ani ťažko zdravotne postihnutých.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )