Kapela za osem rokov svojho pôsobenia už nejaký ten kilometer po Slovensku pochodili. A nielen po Slovensku. Majú za sebou mnoho skvelých vystúpení pred...

Kapela za osem rokov svojho pôsobenia už nejaký ten kilometer po Slovensku pochodili. A nielen po Slovensku. Majú za sebou mnoho skvelých vystúpení pred nemenej skvelým publikom, v kluboch a na festivaloch, od Košíc až po Prahu. Minimálne Prahu. Chystajú nový album Žúrový Kráľ tak sme ich vyspovedali.

Na otázky nám odpovedal Tomáš (Fuera Fondo).

10777_753659957977499_2018636050_n

Slovné spojenie Fuera Fondo už hádam skoro každý niekde započul. Teda predstavovať Vás veľmi netreba, ale predsa. Z koho pozostáva a čo to vlastne Fuera Fondo znamená? Ako vznikol tento názov?
 
Haha, na túto otázku odpovedáme pomerne často 🙂 . Pôvodne mal názov Fuera Fondo znamenať  Von a dnu, keď sme sa pomocou slovníku snažili nájsť opak k slovu Fuera, ktoré má význam slova von. No keď sme sa rozprávali so španielmi a ľuďmi, ktorí španielsky hovoria, uviedli nás na pravú mieru, že tento tvar slovného spojenia nedáva presný význam. Paradoxne nás to ešte viac potešilo, keďže tým, že Fuera Fondo nič neznamená, sme najoriginálnejší. Ak skúsite dať do googlu názov Fuera Fondo, vo výsledku nájdete len nás  – čím sa každá kapela pochváliť nemôže.
Kapela momentálne pozostáva z ôsmych členov a to Tomáš (ja – klávesy, spev) , Boris (trumpeta, spev), Dodis (bicie), Marčis (basa, spev), Dano (tenor Sax), Danka (tenor Sax),  Fiďo (gitara), Miško (gitara)

Kapela funguje teda už asi 8 rokov. Máte na konte jeden album, Kráčajúc Svetom ktorý vyšiel v roku 2010. Keď sa spätne na tento album pozriete, sú veci, ktoré by ste dnes spravili ináč po hudobnej stránke? Zmenil sa za ten čas Váš prístup k muzike Fuera Fondo?
Určite by sme dnes niektoré veci urobili inak, no album Kráčajúc svetom je spravený tak, ako sme ho chceli spraviť vtedy. Ak albumy spolu  porovnáme či textovo, alebo aj muzikálne, určite je tento nový – Žúrový kráľ vyspelejší. Tak ako my, aj naša hudba sa vyvinula. Nové skladby hovoria o nových témach, ktoré sme od prvého albumu zažili. Sú to piesne veselé, s náznakom recesie, ale aj témami na zamyslenie, v ktorých sa myslím, nájde viacero ľudí.

Pár dní dozadu ste ukázali svetu nový klip na novú skladbu Srdce dobre vie, že…
Dá sa to brať ako predzvesť nového albumu, ktorého vydanie datujete na marec. V minulosti ste nahrali spoločné skladby spolu so Ska2Tonics ale aj so Sisou Fehérovou. Môžu ľudia čakať aj na tomto albume nejaké spolupráce?
 
Srdce dobre vie, že…  pôvodne znela úplne inak. Je to pieseň, na ktorej sme celá kapela pracovali dlhší čas a nechávali sme ju dlho zrieť. Myslím, že sme ľudí nechávali v napätí, čo môžu od albumu očakávať a zistia to ak si ho vypočujú. Reakcie na klip a celú pieseň sú pozitívne a sme radi, že ľudia pochopili o čom pieseň hovorí 🙂 .
Piesne so Ska2Tonics a SisouFeherovou budú tiež na albume, no okrem nich nám zahosťovali aj chalani z Medial Banana či iní muzikanti ako Miško Urban (kapela Slničko)na akordeón, Jakub Kačic na cajon a perkusie, Peter Ferenčík s klarinetom či Adam Kuchta na husle.

 
Bude sa niečím nový album líšiť od staršej tvorby Fuera Fondo?
 
Pre nás je dôležité, aby naše piesne dokázali ľudí rozveseliť, navodiť pozitívnu energiu a povedať niečo čo chápu a nájdu sa tam. Takto sme to robili vždy, takže myslím, že to zostáva no a tvorba je o niečo iná, keďže máme v kapele troch nových členov – mladších, takže pribudlo opäť niečo nové – nápad, pocit…

Plánujete album prezentovať na turné? Ak hej, kde sa plánujete zastaviť a čo máte pripravené?

Áno plánujeme. Turné sa vola podľa albumu Žúrový kráľ Tour 2014, takže odzneje väčšina nových piesni z albumu, ale aj staré pecky. Turné bude mať dve časti – slovenskú a českú a vystúpi s nami kopec hostí, takže to bude veľká žúrka a máte sa na čo tešiť. Termíny koncertov sú zverejnené na našom webe www.fuerafondo.com a či môžem ešte niečo prezradiť? Viete čo, príďte sa pozrieť a my Vás prekvapíme 🙂 .

z.K.tour---banner-2
 
Odohrali ste mnoho koncertov po Slovensku ale aj v zahraničí. Je nejaký, na ktorý si budete určite ešte dlho pamätať? Kde sa vraciate najradšej?


Je ich viac, niekedy sú to festivaly, niekedy malé klubové koncerty, ale najradšej sa vraciame medzi ľudí, ktorí sa radi zabávajú, pozitívne reagujú a chcú sa s nami uvoľniť. Pre mňa bol nezabudnuteľný zážitok stretnúť sa s členmi kapely SKA-P, absolvovať veľké turné po športových halách s Horkýže Slíže, či vystupovať na jednom z najstarších festivalov v Európe a to na Trutnove. Zážitkov a miest kam sa vraciame radi je mnoho a o tom to je.

Čo Vám je inšpiráciou pri tvorbe skladieb? Či už pri písaní textov alebo tvorby muziky ?
Ani neviem… hoci čo. Niekedy to je to niečo čo som zažil, inokedy iba niečo proste smiešne čo ma práve napadne a myslím si, že má zmysel to zvečniť. Pri muzike zase vychádzame viac-menej z toho, čo nás práve napadlo. 99 percent našej muziky vznikla spôsobom, že niekto začal náhodou niečo hrať, ostatní sa k nemu náhodou pridali a zrazu sme mali pesničku.
Ako vznikajú pesničky? Kto píše texty?
Väčšinu textov robím ja, ale ostatný členovia nosia tiež texty a potom ich vyberáme, alebo skúšame použiť k hudbe, ktorú už máme. Často sa nám tiež stáva, že máme pieseň rozrobenú aj niekoľko rokov a nevieme s ňou pohnúť, až keď sa po tej dobe k nej vrátime, tak zistíme, že vyzrela a je pripravená.
Nejaké slová na záver? 🙂
Ľudia podporujte muziku, slovenskú muziku, nie je pravda, že dobrej muziky už dávno niet, kto chce si ju nájde. A neriešte zbytočné malichernosti každodenného života. Užívajte si čo máte J Majte sa fajn a to odkazuje celá Fuera Fondo
A samozrejme sa za nami príďte pozrieť na náš koncert a zabaviť sa J Tešíme sa- vidíme sa
Tomáš FF

www.fuerafondo.com

Uložiť článok

Najnovšie články