Foto: Wikimedia

Ak by ste vytlačili svoj genetický kód na papier, zaplnili by ste 262 000 stránok. A v mnohom by boli podobné týmto 8 živočíchom a rastlinám.

Ľudský genóm sa skladá z približne 3 miliárd párov nukleových báz. Celá naša DNA pritom pozostáva z asi 25-tisíc génov. Pri takomto množstve jednotiek, z ktorých každá nesie nejakú informáciu o našej podstate by sme očakávali, že sa budeme od seba vzájomne a od iných živých organizmov na našej planéte poriadne líšiť. Opak je však pravdou. V skutočnosti sa všetko živé na seba poriadne podobá. 

Človek vs. človek

Foto: Pixabay

S človekom, ktorý práve sedí vedľa vás, nech už je to ktokoľvek, máte v skutočnosti spoločné oveľa viac ako si možno myslíte. Až 99,99% vašej DNA je totiž rovnakej, ako DNA akéhokoľvek človeka na tejto planéte. Napriek tomu, že všetci vyzeráme odlišne, vo svojej podstate sa od seba odlišujeme len minimálne.

Človek vs. šimpanz

Foto: Pixabay

Najbližším príbuzným človeka zo zvieracej ríše je práve šimpanz. Každý človek s ním pritom zdieľa podľa výskumu z roku 2005 až 96% svojej DNA.

Človek vs. mačka

Foto: Pixabay

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale aj s mačkami má toho človek mnoho spoločného. Konkrétne s plemenom pôvodom z Etiópie – Abesínskou mačkou je zhoda v genetickom kóde až 90%. Dokázal to výskum z roku 2007.

Človek vs. myš

Foto: Pixabay

Vzájomná zhoda medzi genómom človeka a myši dosahuje prekvapivých 85%. Niektoré gény pritom dosahujú zhodu až 99% a navzájom sa teda líšia len minimálne.

Človek vs. krava

Foto: Pixabay

Aj s týmto veľkým cicavcom, ktorého si človek v priebehu histórie dokázal celkom podmaniť pod svoju kontrolu, v skutočnosti zdieľame veľkú časť nášho genetického kódu. Štúdia z roku 2009 ukázala, že s kravami máme v DNA spoločných až 80% informácií.

Človek vs. vínna muška

Foto: Pixabay

Aj s tak malým živočíchom, akým je vínna muška, má človek veľmi veľkú zhodu v DNA. Túto skutočnosť v minulosti využili aj v americkom úrade NASA. Vínna muška totiž s človekom zdieľa najmä gény spôsobujúce rôzne ochorenia a preto tieto zvieratá využili na výskum dôsledkov pobytu vo vesmíre na človeka.

Človek vs. kura

Foto: Pixabay

Telo pokryté perím, zobák, krídla, znášanie vajec. Od kury domácej sa človek odlišuje poriadne. Ale len na oko. V skutočnosti s týmito domestifikovanými zvieratmi zdieľame až 60% našej (alebo ich?) DNA.

Človek vs. banán

Foto: Wikimedia

Náš genóm sa však nepodobá len na tie zo zvieracej ríše. Zhodu možno nájsť aj vo svete rastlín. Tak napríklad s takým banánovníkom a jeho plodmi objavili vedci až 60% zhodu.

Pozri aj: „Mimozemšťana z Atacamskej púšte“ podrobili testom DNA. Vedci konečne rozlúštili tajomstvo tohto záhadného tvora

businessinsider.com
Príbehy
0
Komentovať (0)