foto: instagram.com (frittfallfoto_no/michelle.bravo_)

Chceli by ste zažiť nespútanú zábavu, ktorá trvá celý mesiac? V Nórsku je to úplne bežné.

Zabudnite na komédiu Prci, prci, prcičky. Dnešní tínedžeri sa môžu čo-to naučiť od mladých nórskych študentov, ktorí si vymysleli vlastnú formu zábavy. Každý rok sa absolventi stredných škôl stretnú a poriadne oslávia blížiace sa maturity. Nie je to však obyčajná párty, tá ich trvá jeden celý mesiac. 

O tom, že to nie je len taká bežná žúrka počas piatkovej noci, svedčí viacero vecí. Počas mesačných osláv, ktoré volajú russefeiring, sa sústreďujú na pitie, párty autobusy a odvážne výzvy. „Z amerických filmov máme dojem, že všetko, čo robia, je šialené. Omnoho divokejšie oslavy máme tu v Nórsku. Nemyslím, že niekde vo svete nájdete niečo podobné,“ priblížil študent Fredrik Helgesen.

Tento rok sa študenti rozhodli všetko zdokumentovať na sociálnych sieťach, aby aj ostatní mohli vidieť túto divokú a občas až bizarnú oslavu, ktorej nechýba nič. Väčšina sa sústreďuje okolo párty autobusov a dodávok, no nájdete tam aj množstvo reproduktorov, svetiel a tanečných pódií. To všetko stojí až 300-tisíc eur. Najatí šoféri vozia študentov po viacerých festivaloch.

Súčasťou sú aj výzvy, ktoré musia plniť. Väčšina z nich je úplne bláznivá, napríklad nosiť chlieb na nohách celý deň alebo zjesť Bic Mac na dve sústa. Iné sú už dosť odvážne, ako mať sex na verejnosti alebo vypiť 24 drinkov za deň. Po veľkej vlne kritiky sa výzvy orientujú aj na dobré skutky – dať jedlo bezdomovcom alebo sa otestovať na pohlavne prenosné choroby.

Oslávencov je ľahké rozpoznať, majú na sebe modré a červené overaly. Tie sa dajú zakúpiť priamo na oficiálnej stránke, ale väčšina študentov si ich prispôsobuje, aby boli čo najoriginálnejšie. Oslavy začínajú v polovici apríla a končia 17. mája, teda počas Národného dňa Nórska.

Pozri aj: Táto metropola si ho vyslúžila už siedmy rok po sebe. Toto je najvhodnejšie mesto pre život, podľa svetového časopisu The Economist

independent.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)