Ruský bojový vrtuľník Ka-52 po vynútenom pristátí neďaleko Kyjeva. Foto: TASR/AP

Fíni sú aktuálne naklonení vstupu do NATO. Hrozia však aj kybernetické útoky.

Ruský vojenský vrtuľník v stredu narušil vzdušný priestor Fínska. Oznámilo to fínske ministerstvo obrany. Deje sa tak v čase čoraz intenzívnejšej diskusie vo Fínsku o možnom vstupe do Severoatlantickej aliancie. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Išlo o vrtuľník typu Mi-17, ktorý zrejme narušil (fínsky vzdušný priestor) do hĺbky štyri až päť kilometrov,“ uviedol hovorca fínskeho rezortu obrany. Incident sa odohral o 10:40 h miestneho času, dodal.

Hrozia aj kybernetické útoky

Začiatkom apríla narušilo nakrátko fínsky vzdušný priestor transportné lietadlo patriace ruskej armáde. Odborníci upozorňujú, že v dôsledku úvah o možnom vstupe do NATO vo Fínsku a Švédsku môžu byť tieto krajiny cieľom ruských protiopatrení.

Ilustračná foto: TASR – Dušan Hein

Obom krajinám hrozia napríklad kybernetické útoky, ale riziko vojenského útoku je podľa odborníkov nízke. Štyri ruské stíhačky narušili v marci vzdušný priestor Švédska pri ostrove Gotland v Baltskom mori. V piatok preletelo švédskym vzdušným priestorom ruské špionážne lietadlo neďaleko námornej základne na juhu krajiny.

Fíni podporujú vstup do NATO

Verejnosť aj väčšina fínskych poslancov v súčasnosti podporuje vstup svojej krajiny do NATO. Fínsky prezident Sauli Niinistö má oznámiť svoje stanovisko k tejto téme 12. mája. Fínska premiérka Sanna Marinová v stredu uviedla, že rozhodnutie jej vlády o členstve v Aliancii príde čoskoro.

Fínsko sa v minulosti rozhodlo nevstúpiť do Severoatlantickej aliancie, aby neprovokovalo Rusko, ktoré je jeho východným susedom. Vojna na Ukrajine však vyvolala obrat vo verejnej a politickej mienke v súvislosti s dlhodobou vojenskou neutralitou vo Fínsku aj Švédsku.