dailystar.co.uk

Počas druhej svetovej vojny prebiehali okrem bojov aj rôzne testy a výskumy, či už na strane spojencov, no samozrejme aj na strane nacistov. Najnovšie prieskumy ruských vedcov teraz objavili v odľahlom arktickom území tajnú nacistickú stanicu. Historici po celom svete sú v pozore.

Rusko ako najväčšia krajina našej Zeme stále ukrýva mnohé tajomstvá, o ktorých ani jej samotní obyvatelia doteraz netušili. Niet divu, veď niektoré miesta v Rusku sa nachádzajú na tak odľahlých, nedostupných a životu neprajných miestach, že sa tam vydávajú na expedície len tí najskúsenejší a najodvážnejší dobrodruhovia. A to, čo našli na odľahlých ostrovoch v Arktíde aj po dlhých desaťročiach od skončenia najhoršieho konfliktu v dejinách ľudstva, vyráža dych. 

Nacisti v Rusku toho nechali oveľa viac, a to nielen na odľahlých ostrovoch. Prečítajte si článok o tajomnej truhlici plnej predmetov z vojnového obdobia, ktorú v Rusku prednedávnom objavili. Pozrite sa, čo bolo vo vnútri.

Zem Františka Jozefa sú ostrovy nachádzajúce sa na severe Ruska v krajine večného snehu a ľadu. Tieto neobývané ostrovy, ktorých je spolu takmer 200, sú ideálnym miestom pre tajné výskumy a experimenty, ktoré majú ostať skryté pred očami zvedavcov. A vedeli to aj nemeckí nacisti, ktorí sa na území nepriateľa rozhodli vybudovať meteorologickú stanicu.

O existencií tejto stanice sa doteraz viedli len chýry a ani ruskí historici si neboli istí jej existenciou. Napokon sa ju však podarilo objaviť, a to na ostrove Alexandra Land. Ostali po nej síce len zrúcaniny, no aj tie historikom poskytli cenné informácie o tom, že počas druhej svetovej vojny tento ostrov ovládali nacisti a prevádzali tu svoje výskumy.

lotosnews.ru
lotosnews.ru

Medzi objavenými predmetmi sa nachádzajú svastiky, ako aj osobné veci nacistov, či rôzne dáta, ktoré sú cenné hlavne pre vojnových historikov, fascinujúcich ich najmä pre ich činnosť, ktorú tam nacisti prevádzkovali. Objavené predmety chcú následne premiestniť na ruskú pevninu a po preštudovaní a zakonzervovaní umiestniť do múzea, aby ich mohli obdivovať aj bežní ľudia.

„Dochovalo sa asi 500 predmetov a artefaktov historickej hodnoty, ktoré nacisti používali v období medzi septembrom 1943 do júla 1944. Medzi predmetmi sa nachádza munícia a ďalšie vojenské vybavenie, no i meteorologické prístroje či osobné predmety nacistických vedcov.“ povedala Yulia Petrova, správkyňa národného parku Zemi Františka Jozefa vo svojom vyhlásení.

Nacisti na tomto ostrove pobudli len pomerne krátku dobu. Nehostinná príroda a drsné podmienky, na ktoré neboli zvyknutí, ich doslova vyšťavili. Podľa dochovaných údajov, vedci na ostrove hladovali, keďže zásoby boli obmedzené a zásobovanie neprebiehalo podľa plánov. Vedci boli nútení zaobstarávať si potravu svojpomocne – lovili ľadové medvede, čo sa im neskôr vypomstilo. Z nedostatočne upraveného mäsa sa nakazili nepríjemnou črevnou parazitickou chorobou trichinelózou. Tá bola aj dôvodom, prečo museli byť nacistickí vedci z ostrova evakuovaní a stanicu čiastočne zničili. A to, čo nezničili nacisti pri odchode, dokonával čas a drsná príroda.

Je úžasné, že aj po vyše 70 rokoch je možné objaviť takéto miesta, kde nacisti prevádzali svoje výskumy, a to dokonca na území nepriateľa. Aj toto nasvedčuje tomu, že minulosť druhej svetovej vojny ešte nie je kompletne zmapovaná a stále je možné, že sa objavia nové a podobne fascinujúce fakty z toho hrôzostrašného, no mimoriadne zaujímavého obdobia.

 interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )