Foto: diplomatikstrateji (Instagram)

Rusko začalo najväčšie vojenské cvičenie od čias studenej vojny.

Vojenské cvičenie ruských ozbrojených síl s označením Vostok 2018 začalo práve dnes a potrvá do konca tohto týždňa. Ide o najväčšie vojenské cvičenie Ruska od čias studenej vojny. Približne 300-tisíc vojakov, 36-tisíc obrnených vozidiel, tisícka lietadiel a 80 vojnových lodí predstavuje obrovskú vojenskú silu najväčšej krajiny sveta. Zdá sa, že sa krajina pripravuje na niečo obrovské

V roku 1981 Sovietsky zväz nacvičoval útok inváziu do európskych štátov NATO. S nasadením 150-tisíc mužov ukázalo svoju obrovskú vojenskú silu a vzdor, že studenú vojnu prehrať rozhodne prehrať neplánuje. Nakoniec však predsa len utrpel zdrvujúcu porážku. Sovietsky zväz sa začiatkom 90. rokov rozpadol a Rusko stratilo postavenie svetovej veľmoci. Pre súčasnú hlavu krajiny sa odohrala najväčšia geopolitická katastrofa v dejinách ľudstva.

T-80

V novom miléniu sa však Rusko vo veľkom zameralo na financovanie armádnych zdrojov. Vyvrcholením je cvičenie Vostok 2018 v sibírskej oblasti krajiny, na ktorom krajina opäť prezentuje svoju ohromnú vojenskú silu. Oproti poslednému sibírskemu vojenskému cvičeniu Vostok 2014, nasadzuje Rusko aktuálne niekoľkonásobne väčšie vojenské kapacity.

Na týždňovom výcviku sa zúčastní viac než 300.000 vojakov vrátane síl zo susednej Číny a Mongolska. Do pohotovosti bude uvedených i 36.000 vojenských vozidiel, 1000 lietadiel a 80 vojnových lodí. Ruská armáda zaradí do výcviku i svoje najnovšie balistické strely krátkeho doletu Iskander schopné niesť jadrové hlavice, tanky T-80 a T-90, ako aj stíhačky Su-34 a Su-35. Ruská flotila nasadí niekoľko fregát vybavených riadenými strelami Kalibr. Čo to však pre svet znamená?

Su-35

Vojenské cvičenia sú samozrejmou súčasťou fungovania ozbrojených síl v každej jednej krajine. Masívnosť a nasadenie ruských síl na cvičení Vostok 2018 však západný svet v časoch zvýšeného napätia a agresie Ruska, minimálne rozrušuje. K pokoju nepridáva ani vyjadrenie ruského vojenského analytika menom Pavel Felgenhauer pre AFP. „Cvičenie je prípravou na budúcu svetovú vojnu. Velenie armády verí, že vojna sa začne okolo roku 2020 buď v podobe globálnej vojny, alebo ako séria konfliktov. Nepriateľom v týchto scenároch sú Spojené štáty a ich spojenci. Nejde len o vyslanie odkazu, ale o prípravu na skutočnú vojnu veľkých rozmerov„.

Vzhľadom na konanie Ruska v posledných rokoch a pohľade na najväčšie vojenské cvičenie od čias studenej vojny, sú pritom obavy celkom namieste. Snaha o rozšírenie vplyvu do oblastí Podnesterska, Južného Osetska, Abcházska či Ukrajiny nápadne pripomína snahu o obnovenie niekdajšieho impéria, koncept známy ako tzv. „Veľké Rusko“. To sa však bráni rovnakými slovami. Najväčšie vojenské cvičenie od roku 1981 hlava Vladimir Putin zdôvodnil veľmi agresívnym a nepriateľským medzinárodným kontextom.

Kým Rusko o masívnom vojenskom cvičení hovorí ako o nácviku obrany krajiny, štáty NATO sa obávajú najhoršieho. Hovorca NATO Dylan White vo svojom vyhlásení síce uznal, že každá krajina má právo cvičiť svoje ozbrojené jednotky, no cvičenie Vostok 2018 bude napriek tomu Severoatlantická aliancia pozorne sledovať. Dodal totiž, že Vostok ukazuje, že sa krajina pripravuje na konflikt veľkého rozsahu a zapadá do toho, čo na krokoch Ruska možno pozorovať už niekoľko rokov.

TASR, SME, TheGuardian, CNBC

Najnovšie články