Foto: TASR/AP

Ukrajina víta zatykač ICC na Putina za vojnové zločiny.

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin v piatok privítal rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu vydať zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kancelária ukrajinského prezidenta to označila za prvý krok k obnoveniu spravodlivosti. TASR informácie prevzala z agentúry AFP a vyjadrení ukrajinských predstaviteľov na sociálnych sieťach. „Svet dostal odkaz, že ruský režim je zločinecký a voči jeho vedeniu a prisluhovačom bude vyvodená zodpovednosť,“ uviedol Kostin vo vyhlásení.

„Je to historické rozhodnutie pre Ukrajinu a celý systém medzinárodného práva,“ dodal. „Toto je len začiatok,“ napísal vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak rozhodnutie súdu označil za začiatok konca Ruskej federácie na svetovej scéne v jej súčasnej forme.

Zatykač je podľa Ruska neplatný

Podľa Ruska však nemá tento zatykač „žiadny význam“ a je „právne neplatný“. „Rozhodnutia Medzinárodného trestného súdu nemajú pre našu krajinu žiadny zmysel, a to ani z právneho hľadiska,“ uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Medzinárodný trestný súd v Haagu. Foto: TASR/AP

„Prípadné ‚recepty‘ na zatknutie pochádzajúce od medzinárodného súdu budú, pokiaľ ide o nás, právne neplatné,“ dodala bez toho, aby spomenula Putinovo meno. Moskva ešte predtým uviedla, že neuznáva jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu v Haagu, pripomína britský denník The Guardian. Rusko nie je signatárom dohovoru o vytvorení ICC.

Podobne sa vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ten označil zatykač za neslýchaný a neprijateľný. Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev ho zas prirovnal k toaletnému papieru. „Nie je potrebné vysvetľovať, kde by mal byť tento papier použitý,“ uviedol.

Medzinárodný trestný súd vydal spomínaný zatýkací rozkaz za vojnové zločiny na Ukrajine na Putina a prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

Najnovšie články