Foto: SITA

Rusi násilím deportovali do Ruska stovky tisíc Ukrajincov.

Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu násilím deportovalo stovky tisíc Ukrajincov do odľahlých oblastí Ruskej federácie. V stredu to vyhlásila veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaznamenali to viacerí novinári a organizácie

Vysídľovanie ukrajinského obyvateľstva zaznamenali viacerí novinári aj ľudskoprávne organizácie. Civilné obyvateľstvo bolo podľa nich nútené vycestovať do Ruska či tých oblastí Ukrajiny, ktoré sú pod kontrolou ruských jednotiek.

Thomasová-Greenfieldová pre americkú rozhlasovú stanicu NPR uviedla, že rozsah transportov je obrovský. Niektorých ľudí vraj Rusi prevážajú takmer až k hraniciam so Severnou Kóreou.

Máme dôkazy, že Rusko vysídlilo stovky tisíc ukrajinských občanov vrátane detí,“ povedala veľvyslankyňa. Dodala, že vysídlené osoby Rusi vypočúvajú, zadržiavajú a nútene deportujú. Podľa nej sa takýmto spôsobom Rusko snaží potlačiť ukrajinský odpor.

Ilustračná foto: SITA

Moskva hovorí o utečencoch, vraj sa o nich stará

Thomasová-Greenfieldová zároveň požiadala o to, aby mali OSN a ľudskoprávne organizácie prístup do táborov, kde Rusi držia zajatých Ukrajincov.

Moskva opisuje ukrajinských obyvateľov, ktorí prichádzajú do Ruska, ako utečencov, o ktorých sa náležite stará.

Ukrajinskí predstavitelia v auguste obvinili Moskvu z organizovania protizákonných hromadných adopcií detí, ktoré odvážajú z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska. Viac ako 1000 detí z Mariupola a iných miest na juhu Ukrajiny, ktoré sú okupované ruskými inváznymi jednotkami, bolo údajne „ilegálne prevezených do Ťumeňa, Irkutska, Kemerova a Altajského kraja na Sibíri“.

O deportáciách hovorili predstavitelia Mariupola už v marci. Vtedy starosta mesta Vadym Bojčenko mal násilné deportácie prirovnať k transportom väzňov v nacistickom Nemecku. „To, čo dnes robia okupanti je známe pre staršiu generáciu, ktorá videla hrôzy nacistov, ktorí násilne zatýkali ľudí. Je ťažké si predstaviť, že v 21. storočí mohli byť ľudia násilne odvlečení do inej zeme.

Najnovšie články