Foto: TASR/AP

Rusko plánuje od 1. apríla nový nábor do armády, chce získať 400-tisíc vojakov.

Ministerstvo obrany v Moskve spustí 1. apríla nový nábor do ruskej armády, pričom chce získať 400 000 nových vojakov. V stredu o tom informovala spravodajská stanica Sky podľa rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (RFE/RL).

Článok pokračuje pod videom ↓

Poslali rozkazy s počtami

Ruský rezort obrany už poslal do regiónov rozkazy s plánovanými počtami naverbovaných ľudí. Vo Sverdlovskej a Čeľabinskej oblasti sa má získať po 10 000 nových vojakov, v Permskom kraji približne 9000. Hlavnú časť náboru budú vykonávať vojenské odvodové úrady a za splnenie naplánovaných úloh budú zodpovední gubernátori.

Najnovšie úsilie má kompenzovať straty vojakov-špecialistov, ako sú napríklad vodiči tankov a alebo delostrelci.

Obyvatelia Voronežskej oblasti už začali údajne dostávať povolávacie rozkazy, podobne ako vlani v septembri po vyhlásení tzv. čiastočnej mobilizácie záložníkov do bojov na Ukrajine. Lokálni predstavitelia však tvrdia, že mužov povolávajú na odvodové úrady len kvôli aktualizácii registračných údajov.

Kremeľ pokračuje v mobilizácii

Hoci ruský prezident Vladimir Putin a minister obrany Sergej Šojgu v októbri uviedli, že mobilizácia bola ukončená, mobilizačný dekrét zostal v platnosti. Podľa správ ukrajinského generálneho štábu a amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) tak Kremeľ tajne pokračuje v mobilizácii.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel, že by Moskva plánovala druhú vlnu mobilizácie.

Najnovšie články