mentalfloss.com

Lucia Mužlová / / Now U Know
Pohodové plávanie v bazéne počas horúceho letného dňa je klasika. Rovnako je však klasika aj to, čo sa stane, akonáhle opustíte bazén. Počas toho,...

Pohodové plávanie v bazéne počas horúceho letného dňa je klasika. Rovnako je však klasika aj to, čo sa stane, akonáhle opustíte bazén. Počas toho, ako sa budete sušiť na deke alebo prezliekať v šatni, si náhle uvedomíte, že ste strašne hladní. Máte pocit, že v brušnej dutine máte minimálne 5 žalúdkov a z toho je každý úplne prázdny. Ak má aj na vás plávanie takýto vplyv, nie ste sami. Hlad po plávaní je reálny stav, ktorý sa dokonca opiera o vedu. Tu je dôvod, prečo je väčšia šanca, že po plávaní budete extrémne hladní.

Cvičenie naštartuje apetít

plavanie1
fitday.com

Plávanie, rovnako ako akákoľvek iná fyzická aktivita, spaľuje kalórie, čo môže zase spôsobiť, že telo zvyšuje produkciu grelínu, čo je hlad spôsobujúci hormón. Tento hormón vás „vyzve“, aby ste do tela doplnili energiu, ktorá bola počas cvičenia spotrebovaná. Štúdia z roku 1999 hovorí, že po cvičení má telo skôr chuť na slané. To je aj dôvod, prečo po plávaní často navštevujeme bufety, kde veselo maškrtíme. To je aj dôvod, prečo ľudia, ktorí len cvičia, neschudnú toľko ako ľudia, ktorí zároveň cvičia a aj zmenia svoj jedálniček. Intenzívne cvičenie môže mať aj dočasný utlmujúci vplyv na chuť do jedla, pretože sa vaše telo ochladzuje. Keď ste vo vode, je to však trochu iné. Presne preto pociťujete hlad hneď keď sa vynoríte z vody.

Termodynamické zákony

Plávanie nie je len tréning pre vaše pľúca, srdce a svaly, ale navyše pracujete na zachovaní príjemnej teploty tela, zatiaľ čo ste ponorení vo vode, ktorá ma obvykle viac ako 20 stupňov, a teda nás prirodzene ochladzuje. Je to podobný princíp ako keď sa vonku v zime spaľujú kalórie rýchlejšie. Výskum naznačuje, že vaše telo aktivuje spaľovanie tukových zásob a zrýchli metabolizmus, len aby sa udržalo v teple. Teda ak vám je teplo a potíte sa, znižuje sa aj chuť do jedla. Ak ste však vo vode, prietok krvi sa nemusí zvyšovať a pre žalúdok to znamená, že vysiela do mozgu informáciu o hlade, aby sa zohrial pomocou toho, že príjme potravu.

Čím chladnejšia voda, tým väčší je hlad

plavanie2
livestrong.com

Početné štúdie, vrátane jednej z univerzity na Floride, ukázali súvislosti medzi plávaním v studenej vode a hladom aj napriek tomu, že rozdiely v spaľovaní kalórií v studenej a teplejšej vode sú zanedbateľné. Stručne povedané, čím chladnejšia voda, tým väčší hlad pociťujete a tým je väčšia pravdepodobnosť, že si to po plávaní rovno zamierite k občerstveniu. Samozrejme, plávanie je jeden z najúčinnejších športov, čo sa týka chudnutia. Ak však bývate často hladní keď vyjdete z bazénu, majte pri sebe nejakú malú, ľahkú a zdravú maškrtu, ktorú môžete zjesť. Dobrý trik je aj to, že keď vyjdete z bazéna, môžete si dať pár minút rýchlej chôdze, čím sa vaše telo zahreje a hlad sa vytratí.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), mentalfloss.com

0
Komentovať (0)