eso.org

Matej Mensatoris / / Série
Zlúčenie dvoch hviezd v ďalekej slnečnej sústave by sme mohli pozorovať voľným okom. Takéto niečo ešte ľudstvo nikdy nezažilo.

O päť rokov nás čaká vesmírne divadlo, aké ľudstvo pravdepodobne nikdy nezažilo. Pri ďalekom súhvezdí Labute sa nachádza slnečná sústava, v ktorej sa nachádzajú narozdiel od našej, až dve hviezdy. Tie sú väčšie ako naše Slnko, no sú vzdialené až 1800 svetelných rokov, a preto sa nedajú na oblohe pozorovať voľným okom. To sa ale v roku 2022 zmení, a to čo uvidíme, bude niečo skutočne unikátne a jedinečné. 

V roku 2022 by sa podľa predpovede astronóma Larryho Molnara z Calvin College mali dve hviezdy vo vzdialenej slnečnej sústave zlúčiť, resp. zraziť a vybuchnúť. Vtedy by sme mali, aj bez pomoci ďalekohľadov, iba voľným okom pozorovať žiarivý objekt na hviezdnej oblohe.

Calvin College
Calvin College

„Tento projekt nie je významný iba kvôli vedeckým výsledkom, no môže upútať aj predstavivosť ľudí na ulici“, povedal Matt Walhout, dekan pre výskum na Calvin College a ďalej dodáva: „V prípade, že je predpoveď správna, potom prvýkrát v histórii budú môcť rodičia ukázať na tmavú oblohu a povedať deťom: Pozerajte sa, schováva sa tam hviezda a o chvíľku sa rozjasní.“

Hviezdy sa nachádzajú v systéme KIC 9832227 a je dosť možné, že už mohli aj vybuchnúť. Kvôli veľkej vzdialenosti však svetlo z výbuchu dorazí k nám až v roku 2022. Energia z výbuchu by mala iniciovať vznik novej hviezdy, a tiež by sme mali pozorovať aj záblesk červeného svetla – červenú novu. Tá by mala vzniknúť z energie, ktorá ostala z výbuchu a nespotrebovala sa pri vzniku novej hviezdy.

Space Telescope Science Institute
Space Telescope Science Institute/calvin.edu

Larry Molnar spolu so svojim tímom niekoľko rokov analyzovali dáta až 33-tisíc záberov a sú presvedčení, že hviezdy sa k sebe približujú a v roku 2022 by sme mali pozorovať ich zlúčenie a následnú explóziu.

Nie všetci astronómovia veria tomu, že k takémuto javu dôjde, no nevylučujú to. Takže možno nás už o niekoľko rokov čaká zážitok, ktorý sa zapíše nielen do histórie astronómie, ale celého ľudstva a my tak budeme svedkami niečoho skutočne jedinečného a neopakovateľného.

Pozri aj: Neuveríte, že skutočne platia. Toto sú najbizarnejšie slovenské zákony, ktoré nadobudli platnosť v roku 2017

interez.sk (mmm), tech.sme.skcalvin.edu
0
Komentovať (0)