Foto: Peter Allen, Instagram.com/Arkeofili

Tomuto sa hovorí nájsť doma obrovský kus histórie.

Aj keď sa zvyčajne médiami preženú skôr správy o nájdení odkazov vo fľaši, ktoré sa dlhé desaťročia, ba dokonca aj vyše storočia, plavili v moriach a oceánoch, tento našli na súši a úplne mimo vodnú hladinu. Aj vďaka tomu tak ľudstvo spoznalo najstarší odkaz vo fľaši, aký sa kedy podarilo nájsť. Tajomstvo ukrytého pokladu však neprezrádza. Obsah správy je pomerne humorný.

Zmysel pre humor autorom najstaršieho odkazu nájdeného vo fľaši vôbec nechýbal. To podotkli nielen jeho nálezcovia, ale aj všetci ostatní, ktorí si jeho odkaz prečítali. Ale pekne poporiadku.

Našiel ho inštalatér, slávu ale zožala majiteľka domu

Má 135 rokov a našli ho v jednom z rodinných domov v Škótsku pod podlahou vo fľaške od whisky. Fľašu s odkazom, o ktorej sa teraz verí, že ide o najstaršiu nájdenú fľašu, objavil pod podlahou úplnou náhodou muž menom Peter Allen, majiteľ inštalatérskej firmy. Ten v oblasti Morningside v Edinburghu vykonával rekonštrukčné práce, informuje o náleze web IFLScience.

Allan ohromený náhodným objavom okamžite upovedomil majiteľku domu Eilidh Stimpsonovú, ktorá neskrývala nadšenie, pretože netušila, že sa v podlahe jej domu niečo také môže nachádzať. Eilidh sa rozhodla počkať na svoje dve deti, kým sa vrátia zo školy, aby mohli spoločne nájdený poklad preskúmať. Vytiahnuť odkaz z fľaše ale nebolo až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Nešiel von, fľašu museli roztĺcť kladivom

„Zúfalo sme sa snažili dostať odkaz z fľaše von pinzetou a kliešťami, ale začal sa trochu trhať. Nechceli sme ho ďalej poškodzovať, tak sme, žiaľ, museli fľašu rozbiť,“ uviedla miestnym médiám Stipsonová, matka dvoch detí, ktoré pri otváraní fľaše „asistovali“.

Keď sa im napokon podarilo papierik dostať von, nenašli v ňom mapu k pokladu a dokonca ani nič svetoborné. Načmáraný rukopis prezradil, že podlahu v dome položili 6. októbra 1887 dvaja (zrejme) robotníci, a teda v rovnaký deň vznikol aj odkaz samotný.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Arkeofili (@arkeofili)

Položili podlahu, alkohol ale nepili

„James Ritchie a John Grieve položili túto podlahu, ale whisky nepili. 6. október 1887,“ uvádza sa na rolke papiera. Nechýba však ani dodatok: „Ktokoľvek nájde túto fľašu, môže si myslieť, že náš prach fúka pozdĺž cesty.“ Čo tým mysleli, je ťažké povedať. Isté je, že ide s veľkou pravdepodobnosťou o najstarší odkaz nájdený vo fľaši – je totiž až 135 rokov starý.

Inštalatér Allan sa domnieva, že odkaz bol uložený pod podlahou v miestnosti kedysi určenej pre slúžky, keď bol dom postavený. O identite autorov odkazu ale zatiaľ nikto nič nezistil, dopĺňa IFLScience.

Doposiaľ bol za najstarší považovaný odkaz vo fľaši, ktorá mal 132 rokov. Nájdený bol v Austrálii. Viac o ňom sa dozviete aj v našom staršom článku, ktorý nájdete nižšie.

Najnovšie články