Foto: Pixabay.com

Tasmánia urobila krok vpred pred ostatnými austrálskymi krajinami. Stala sa totižto prvým austrálskym štátom, ktorý svojim obyvateľom nebude v rodnom liste uvádzať pohlavie.

Otázka rodu sa v mnohých krajinách rieši veľmi aktívne už niekoľko rokov. Jednou z týchto krajín bola aj Tasmánia, ktorá je austrálskym štátom a zároveň aj ostrovom. Po mnohých rokovaniach sa však priania veľkej časti ľudí stali skutočnosťou. Obyvateľom Tasmánie po novom nebude do rodného listu uvádzané pohlavie.

Samozrejme, za tento zákon nebol úplne každý. Mnohí, a to najmä vláda na čele s premiérom Willom Hodgmanom, boli proti. To bol aj dôvod, prečo sa o zákone tak dlho rokovalo, no výsledky neboli takmer žiadne.

„Táto legislatíva ignorovala názory Tasmáncov a významných právnych aktérov, ktorí vzniesli obavy a poukázali na to, že neexistuje možnosť vykonať úplnú revíziu toho, čo sa navrhuje a ako ovplyvňuje iné zákony,“ vyjadril sa premiér. „Je veľmi pravdepodobné, že parlament bude musieť vyriešiť problémy s právnymi predpismi.“

Na svojom Twitteri ešte dodal: „Liberálna národná vláda nikdy neodstráni pohlavie z rodných listov, licencií a pasov. Je to nereálne. Toto je problém s Labouristickou stranou. Ľudia sú posadnutí nezmyslom, ako je odstránenie pohlavia z rodných listov namiesto toho, aby bojovali za zníženie cien elektriny či daní pre ťažko pracujúce rodiny a malé podniky.“

Najnovší zákon tak platí na každé narodené dieťa v Tasmánií. Funguje to tak, že keď sa dieťa narodí, bude sa mu musieť uviesť rod, čiže buď muž alebo žena. Rodičia však majú možnosť, aby tento „detail“ vynechali z úradného certifikátu.

Nová legislatíva však umožňuje aj osobám starším ako 16 rokov zmeniť svoj rod na rodnom liste bez súhlasu rodičov. Transgender ľudia tak nebudú musieť podstúpiť zmenu pohlavia na to, aby si mohli zmeniť svoje pohlavie na rodnom liste.

Okrem tohto zákona Labouristi predložili takisto zákon na poplatky pre ochranu transsexuálov. Parlament zatiaľ však neprišiel so žiadnym rozhodnutím a návrh sa prejednáva.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články