Foto: Unsplash

Umelá inteligencia zjavne ľudí ešte stále nemôže nahradiť.

Robot, ktorý mal v škótskom Edinburghu pomáhať zákazníkom v potravinách bol vyhodený už po týždni. Fabio, ktorý je ovládaný umelou inteligenciou bol súčasťou projektu televízie BBC v rámci, ktorého sa malo zistiť či je schopný efektívnej interakcie so zákazníkmi. Jeho prácou bolo vítať zákazníkov, byť vtipný a pomáhať im s nachádzaním jednotlivých produktov v obchode.

I keď bol robot veľmi príjemnou zmenou v škótskych potravinách, hneď zo začiatku bolo jasné, že nebude schopný svoju prácu vykonávať naplno. A z toho teda vyplýva, že tešiť za z robotickej výpomoci asi ešte dlho nebudeme. Napriek tomu, je toto veľmi inovatívny krok, ktorý jednoznačne oceňujeme.

Unsplash

Fabio mal v popise práce napríklad aj objímať zákazníkov, čo sa mu darilo. Avšak v prípade, že zákazník potreboval radu, začali nastávať problémy. Keď sa zákazník robota opýtal, kde sa nachádza pivo, Fabio mu odpovedal, že je v sekcii alkoholu. Robot bol vyvinutý na Heriot-Wattovej univerzite a oficiálne dostal názov shopbot. Svoje povinnosti však nedokázal poriadne vykonávať kvôli hluku v predajni. Kvôli nemu nepočul dobre požiadavky zákazníkov a namiesto pomoci ich svojimi výrokmi miatol.

Unsplash

Neskôr bol Fabio poverený úlohou, počas ktorej mal zastavovať zákazníkov a ponúkať im zdarma vzorky jedla. Tu však tiež neuspel, pretože za čas, kedy sa mu podarilo zastaviť dvoch ľudí, jeho ľudskí súperi zastavili 12 ľudí, ktorých ponúkli jedlom a rozhovorom. Po čase si manažment v obchode všimol, že robot skôr odháňa zákazníkov, ako privoláva. Niektorí sa ho dokonca báli a začali sa mu radšej vyhýbať. Fabio tak nesplnil svoj cieľ.

Aj napriek tomu, že Fabio nebol perfektný jeho ľudskí kolegovia si ho veľmi rýchlo obľúbili. Najmä preto, že bol príjemným spoločníkom a zastával povinnosti, ktoré sa nikomu nechceli robiť. Keď bol vyhodený vedením obchodu, opýtal sa jednoduchú a úprimnú otázku. „Hneváte sa?

Keď začali pracovníci univerzity robota rozoberať a baliť, jeden z pracovníkov obchodu sa rozplakal. Dr. Oliver Lemon, vedúci projektu na univerzite povedal, že nečakal taký kladný vzťah pracovníkov k malému pomocníkovi. I keď bol Fabio neschopný pracovník, rozhodne bol schopný spoločník.

Pozri aj: Čínski vedci úspešne naklonovali prvé primáty. Klonovanie ľudí tak čoskoro môže byť realitou

mirror.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)