themindunleashed.org

Matej Mensatoris / / Veda
Všetci sme sa v škole učili, že Ameriku objavil Krištof Kolumbus v roku 1492, keď sa pokúšal doplaviť do Indie. To, že objavil Ameriku pre vtedajší...

Všetci sme sa v škole učili, že Ameriku objavil Krištof Kolumbus v roku 1492, keď sa pokúšal doplaviť do Indie. To, že objavil Ameriku pre vtedajší svet a Európu, je samozrejme nespochybniteľné, avšak či bol naozaj prvý Európan, ktorý sa doplavil až do Ameriky, je už otázne. Existuje mnoho štúdii a archeologických nálezov, ktoré naznačujú, že dávno predtým ako Kolumbus objavil Ameriku, tak sa tam doplavili Vikingovia. A teraz skupina výskumníkov tvrdí, že vyše tisíc rokov pred Kolumbom sa do Ameriky dostali aj starí Rimania.

Skupina výskumníkov vedená Jovanom Hutton Pulitzerom tvrdí, že cestu do Ameriky poznali už starí Rimania. Ako hlavný dôkaz predkladajú meč nájdený na Oak Islande v kanadskom štáte Nové Škótsko. Ten je podľa nich rímskeho pôvodu.

i.dailymail.co.uk
i.dailymail.co.uk

Uvádzajú, že starí Rimania sa priplavili do Ameriky približne okolo prvého storočia nášho letopočtu a možno aj skôr. Pulitzer so svojim tímom študoval meč pomocou XRF prístroja, ktorý sa používa na analýzu kovov. Zistili, že meč má rovnaké vlastnosti ako niektoré kovové meče z čias rímskeho impéria.

themindunleashed.org
themindunleashed.org

Má úplne rovnaký obsah arzénu a olova. Otestovali sme viaceré rímske meče a ich zloženia sa zhodujú. Toto zistenie popiera všetko, čo sme sa učili o osídľovaní Ameriky“, povedal Pulitzer.

Okrem meča má Pulitzerov tím aj ďalšie argumenty na podporu svojho tvrdenia. Sú to napríklad nástenné maľby domorodých obyvateľov nazývaných Mi’kmaq. Táto konkrétna maľba podľa Pulitzera znázorňuje pochodujúcich rímskych vojakov.

themindunleashed.org
themindunleashed.org

Taktiež na Oak Islande sa nachádzajú kamene v ktorých sú vytesané znaky. Tieto znaky sú podľa Pulitzera jazykom národov z blízkeho východu, kde sa v tej dobe rozprestierala Rímska ríša.

Medzi ďalšie artefakty podporujúce túto teóriu patrí tiež štít nájdený v 19. storočí a tiež rímska píšťalka nájdená začiatkom 20. storočia, obidve na Oak Islande. Ako významný dôkaz Pulitzer predkladá aj rímsku mincu, takisto nájdenú na Oak Islande.

themindunleashed.org
themindunleashed.org

A ako posledný dôkaz, tentoraz botanický, Pulitzer uvádza prítomnosť inváznej rastliny – Dráča obyčajného. Túto rastlinu si rímske posádky často brávali so sebou. Má totižto výborné protizápalové účinky a jej plody sú výbornou zásobárňou vitamínu C. Ten bol potrebný, aby námorníci netrpeli chorobou z nedostatku vitamínu C – skorbutom.

3.bp.blogspot.com
3.bp.blogspot.com

Kým Pulitzer so svojim tímom sú presvedčení o svojej teórii, ostatní archeológovia sú už viac skeptickí. Naznačujú tiež, že artefakty, ktoré predložil Pulitzer, môžu byť podvrhom.

Pulitzer však vidí dôvod jeho neuznania hlavnými archeológmi takto: „Problém je v tom, že by bolo potrebné prepisovať históriu a každú jednu učebnicu. Myslím, že čokoľvek, čo spochybňuje históriu, je veľmi riskantné a nebezpečné, a to aj politicky.“

Ak by mal Pulitzer pravdu, potom by to bol naozaj veľký objav. Na potvrdenie alebo vyvrátenie tejto teórie si budeme musieť ešte počkať. Ale ktovie, pred niekoľkými rokmi boli teórie o Vikingoch v Amerike považované za málo pravdepodobné a teraz s nimi súhlasí väčšina popredných archeológov. Uvidíme teda, či to tak bude aj s Rimanmi.Komentovať (0)