Foto: unsplash.com

Táto správa zrejeme nepoteší vegetariánov. Rastliny podľa vedcov skutočne počujú, keď ich konzumujeme.

Sú vegetariáni a vegetariáni. Jedna skupinka striktne odmieta konzumáciu mäsa kvôli zdravotnému benefitu. Tá druhá nechce vziať do úst mäso z morálnych dôvodov. Tvrdia, že nechcú byť príčinou utrpenia iného živého tvora. Avšak výsledky nedávnej štúdie ich asi nepotešia. Nevieme, či rastliny cítia, ale jedno sa už vede podarilo dokázať. Rastliny počujú, keď ich jeme.

Článok pokračuje pod videom ↓

To, že rastliny majú akési vedomie, bolo doposiaľ len zdrojom vtipov. No veda sa na rastliny začala predsa len pozerať inou optikou. Vedeckému tímu z Univerzity v Missouri sa podarilo dokázať, že rastliny dokážu identifikovať zvuk. A to nie hocijaký. Dokážu správne identifikovať zvuk, ktorý vydávame pri ich konzumácii. Rastliny naň dokonca aj reagujú.

Mnohí záhradníci tvrdia, že dokážu načúvať rastlinám. Možno aj vaša babička dohovára paprikám v skleníku, a preto sú také chutné. Niečo na tom predsa len môže byť. Ak vám vykapú všetky kvety v rádiuse jedného kilometra, môže to byť spôsobené aj tým, že k ním máte negatívny vzťah.

Rastliny vyžarujú jemné vibrácie

pixabay.com

Heidi Appel z Univerzity v Missouri , ktorá sa zúčastnila výskumu, tvrdí, že práca jej tímu je vôbec prvým dôkazom toho, že rastliny naozaj reagujú relevantnými podnetmi. Svoje, naozaj odvážne tvrdenie, má podložené aj vedeckými dôkazmi. Pre magazín Daily Mail uviedla, že u rastlín spozorovali zmeny na bunkovej úrovni, kde sa zmenil ich metabolizmus a zároveň rastliny vykazovali známky stresu. Vylučovali akési obranné chemikálie, ktoré však nemôžu zabrániť samotnej konzumácii. Podobné stresové reakcie vylučujú rastliny aj v prípade napadnutia húsenicami, avšak predsa len človek je pre nich priveľké sústo.

Nepríjemný zvuk prebúdza v rastlinách stresovú reakciu

pixabay.com

Vedci umiestnili húsenice na Arábkovku Thalovu (Arabidopsis sp.), ktorá pri počutí zvuku húseníc začala produkovať stresové látky, pričom pohyb listu vedci skúmali pomocou lasera. Príroda je múdra. Výsledky štúdie ukazujú na to, že na stres a nebezpečenstvo reaguje každá forma života, i keď pre niektorých to môže byť len „obyčajná“ rastlina.

Preto nabudúce, keď sa s chuťou zahryznete do nejakého šalátu, skúste sa zamyslieť nad tým, že tomu šalátu to vôbec nie je až tak jedno, ako ste si doposiaľ mysleli.

Pozri aj: Majú mozgy. Vedci ich objavili v rastlinách a ich využívanie je pre ich fungovanie kľúčové

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články