Foto: Instagram (kekeofftheblock)

Ľuboš Belko / / News
Vedcom sa podarilo zostaviť perfektnú rekonštrukciu prvého Brita.

Informovali sme vás o tom včera a bolo len otázkou času, kedy sa objavia prvé rasistické komentáre. Samozrejme, že britskí extrémisti vyjadrili okamžitý nesúhlas s vedeckým tvrdením o tom, že prvý muž, ktorý obýval dnešné Britské ostrovy, mal tak tmavú pokožku, že sa viac približoval k černošskému, ako k europoidnému vzhľadu. Pred pár dňami britskí vedci podrobili DNA testom pozostatky Čedarového muža, 10-tisíc rokov staré telo prvého Brita.

Zarážajúce bolo, že tento muž mal tmavú pokožku a modré oči. Keď sa ľudia dostali na územie Európy, z hľadiska evolúcie sa pomerne rýchlo adaptovali na miestne podnebie a nadobudli bledý odtieň pokožky. Lovci, ktorí však žili na severe, si tmavú pokožku zachovali o čosi dlhšie. Cez severnú časť Európy sa v časoch Čedarového muža, teda zhruba 8-tisíc rokov pred našim letopočtom, dalo do Británie dostať, keďže bola stále prepojená so zbytkom nášho kontinentu. Tak sa mohol tento muž dostať do južného Anglicka.

Samozrejme sa však objavili o čosi racionálnejšie reakcie, ktoré boli opakom rasizmu. Tie sa však nezaobišli bez škodoradosti: „Výraz v tvári Čedarového muža je perfektný. Pôsobí to akoby vedel, nakoľko otrávi všetkých rasistických extrémistov tým, že odhalí farbu pokožky pôvodných Britov.“ Výsmech voči hlúposti samozrejme ešte nie tá najhoršia forma poníženia, ozvali sa však aj takí, ktorí vyjadrili svoj nesúhlas práve s farbou pokožky čedarového muža.

Problém však ani nie je tak v rasizme, ako skôr v intelektuálnej obmedzenosti ľudí, ktorí sa hlásia k odporu voči menšinám a migrácii. Na stránke novín Daily Mail bol publikovaný článok o Čedarovom mužovi, ktorý opisoval toto zistenie. Práve tu sa objavili komentáre, nad ktorými sa vám skutočne zastaví rozum.

Znie to veľmi hlúpo a nepreukázateľne bez stroja času. Odkiaľ potom prišli všetci bieli ľudia?“ napísal používateľ Dade Murphy. A pripojili sa k nemu aj ďalší. „Absolútny nezmysel – stať sa bielym trvá dlhšie ako 10-tisíc rokov,“ zamyslel sa ďalší z expertov. „Čo ak bol tento človek len zahraničný návštevník?“ napísala jedna z osvietených myslí. A tá so svojou teóriou tiež nezostala osamote. Ďalší z neveľmi múdrych užívateľov napísal: „Čo ak tu bol len na prázdninách?

Prečo si myslím, že ide o politickú propagandu, nie som expert na DNA, no z pozerania dokumentov viem, že mnohokrát nie je možné získať DNA z tak starej kostry,“ napísal na Twitteri užívateľ menom ohmarjorieoh. V konečnom dôsledku sa síce objavilo viac priaznivých reakcii, ktoré vedecký objav podporujú, no aj napriek tomu je miera rasistickej hlúposti zarážajúca.

Pozri aj: Dokonalé zábery splývania s okolím. Pri prezeraní týchto záberov budete pociťovať zvláštny pocit uspokojenia

iflscience.com
0
Komentovať (0)