Foto: Instagram (sikhtalk)

Čedarový muž pochádza z neskorej doby kamennej a bol jedným z prvých obyvateľov Veľkej Británie.

Jeho ostatky sú staré viac než 10 tisíc rokov a boli objavené pred viac ako 100 rokmi v jaskyni ukrytej na juhu Anglicka v meste Cheddar Gorge. Podľa toho muž získal aj svoje príznačné označenie. Jeho zjav je však viac než netradičný a potvrdil ho až nedávny výskum. Na jeho základe bola vytvorená aj táto rekonštrukcia, ktorá Čedarového muža prezentuje veľmi dôverne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pred časom sme vás informovali o podobnom projekte, vďaka ktorému vieme ako vyzerala 19 ročná tínedžerka pred 9 tisíc rokmi. Čedarovému mužovi patria najstaršie ľudské ostatky, ktoré boli na území Veľkej Británie objavené a keď sa vedci pozreli na jeho genetický kód, boli veľmi prekvapení. Prvým zarážajúcim faktom je, že tento muž mal tmavú pokožku. Keď sa pred 45 tisíc rokmi ľudia dostali na územie Európy ich pokožka sa veľmi rýchlo (z hľadiska evolúcie) adaptovala na prostredie a nadobudla svetlý odtieň. Druhým boli jeho výrazne modré oči.

Nedávna genetická analýza však dokázala, že severskí lovci mali aj pred 10-tisíc rokmi tmavú pokožku, ktorá sa najväčšmi podobala vtedy žijúcim Afričanom na území Sahary. Kombináciou s výrazne modrými očami, to však tvorí zaujímavý výsledok, za ktorým sa otočí nejeden paleontológ. Čedarový muž tak dokazuje, že kedysi platili pre genetický základ celkom iné štandardy ako dnes.

V čase, keď tento muž mapoval dnešnú Britániu, tieto ostrovy vyzerali celkom inak. Nie len, že lovil praveké jelene, o ktoré sa delil s vlkmi a medveďmi, no v skutočnosti v tom čase ani nešlo o ostrovy. Veľká časť Británie vtedy ešte stále patrila k Európe a cez severnú časť nášho kontinentu sa mohli lovci veľmi ľahko dostať na miesta, kde leží dnešný Londýn, Dublin či Edinburgh.

Viktoriánski ľudia, ktorí objavili pozostatky tohto muža, pravdepodobne pri vykopávaní zahodili väčšinu nástrojov, ktoré sa nachádzali v jeho blízkosti. Avšak neskôr sa na území Británie objavili usadlosti, na ktorých sa našli lebky jeleňov, ktoré boli pravdepodobne využívané ako pokrývka hlavy. Vďaka tomu teda vedci dokážu odhadnúť aj to, ako asi vyzeral život Čedarového muža. Ten bol lovcom a zberačom zároveň. Znamená to, že okrem lovu vysokej zveri sa zaoberal aj zbieraním semienok a rastlín, ktoré neskôr využíval ako potravu, ale aj ako medicínu.

Čedarový muž vždy predstavoval akúsi záhadu. Umrel keď mal sotva 20 rokov a jeho výška ledva presahovala 166 centimeterov. Ľudia v neskorej dobe kamennej síce pochovávali svojich mŕtvych v jaskyniach, no väčšinou mali pre nich vytvorené masové hroby. Čedarový muž bol pochovaný sám, čo môže buď značiť, že bol nejakým spôsob pre svoj ľud významný. Nech bol však jeho osud akýkoľvek, rozhodne bol fešák.

Pozri aj: Objav, ktorý prepíše učebnice. Archeológovia našli stratené mesto Mayov, v ktorom žilo toľko ľudí ako v dnešnom New Yorku

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články