Foto: Douglas Kirkland/CORBIS/ By Psychonaught [Public domain], from Wikimedia Commons

Šesťdesiate roky minulého storočia boli obdobím vzniku veľkých populárnych hnutí, ktoré menili politickú podobu krajiny, ale aj nových umeleckých prejavov, ktoré búrali hranice. Filmové prostredie na tom nebolo inak.

Daného času sa ukázalo, že kombinácia týchto dvoch spôsobov prejavu, je niečim veľkým a divákmi žiadaným. Nízko nákladové filmy rástli na svojej nezávislosti od veľkých štúdií. Mali možnosť slobodne rozvíjať prevratné metódy, ktoré ich dostali na pozíciu avantgardy svetu umenia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V takýchto filmoch bola často zobrazované nahota, užívanie drôg či násilie. To sa stalo jedným z ich znakov, no i „prekliatím“. Neraz sa kvôli tomu stretávali s nesúhlasom a s cenzúrou. Spoznať ste ich mohli napríklad aj vďaka prvkom, ktoré odporovali vojne alebo nesúhlasili so zásahmi americkej armády vo Vietname a iných častiach sveta.

Na čele tohto filmového obdobia patria predstavitelia, ktorých mená nezapadli prachom ani dnes – Peter Fonda, Dennis Hopper a Jack Nicholson. Všetci traja dokonca spoločne pôsobili vo filme Bezstarostná jazda z roku 1969, ktorý priam definoval hippie éru.

Bezstarostná jazda nebola prvotinou čo sa týka ich stretnutia na filmovom plátne. V minulosti už spolupracovali a to v roku 1967 na diele s názvom Trip. Film napísaný Jackom Nicholsonom s veľmi búrlivými scénami. To mu zaručilo hŕbu obmedzení a aj úplné zakázanie premietania na dlhých 37 rokov vo Veľkej Británií. Napriek tomu sa mu z rozpočtu necelých 86-tisíc eur podarilo vytvoriť zisk 5 miliónov dolárov.

Príbeh zobrazuje život televízneho režiséra (Peter Fonda), ktorý sa po rozvode so ženou, rozhodne užívať LSD. Počas užívania tejto drogy máva rôzne predstavy, neraz zlého charakteru, ako to, že ho naháňa skupina čiernych jazdcov s kapucňou. Príbeh je plný apokalypsie, erotických zobrazení a scén, ktoré kvalitne stvárňuje priebeh drogového tripu.

Jedným zo zámerov filmu bolo divákovi ukázať práve to, ako taký drogový trip vyzerá a vďaka režisérovi Rogerovi Cormanovi sa to aj podarilo. Ten sa rozhodol pochopiť hlavnú postavu tak, že aj on sám vyskúšal LSD a osobne upravil exteriérové scény, ktoré sa odohrali v Sunset Strip.

The Trip.jpg
Link

Spoločnosť MGM niekoľko rokov pracovala na tom, aby bolo možné film slobodne publikovať aj vo Veľkej Británií. S odmietnutím sa stretla hneď niekoľkokrát. Súhlas sa podarilo získať až v roku 2004, kedy bol Trip vydaný na DVD. Takmer štyridsať rokov trvalo, aby si mohli aj diváci Britských ostrovov pozrieť dielo, kritikmi označované, ako najlepšie vykreslenie LSD tripu na filmovom plátne. Čas je však neúprosný a dnes je skôr pripomienkou „búrlivých šesťdesiatych“, než potenciálnym nebezpečenstvom pre tínedžerov či výzvou k tomu, aby konzumovali LSD.

Film je v súčasnosti voľne dostupný celosvetovo a naďalej ostáva obľúbený medzi ľuďmi aj filmármi, ktorí ho považujú za míľnik filmovej histórie. Ak máte chuť, pozrite si ho:

thevintagenews.com
Uložiť článok

Najnovšie články