Foto: Blue Frontiers

Lukáš Mužla / / News
Na svete vznikne celkom nový národ. Plávať bude na hladine Tichého oceánu.

Už čoskoro vznikne na našej planéte nový štát. Ak rozmýšľate, kde sa na našej Zemi ešte nájde kúsok voľného miesta na novú krajinu, tak sa radšej ani netrápte. Nový národ bude totiž plávať na hladine oceánu. V roku 2022 sa má svet dočkať prvého nezávislého mestského štátu, ktorý sa bude nachádzať vo vodách Tichého oceánu. Projekt inštitútu Seasteading s názvom Floating Island Project v spolupráci so spoločnosťou Blue Frontiers, sa tak konečne stane skutočnosťou. 

300 stavieb a približné rovnaký počet obyvateľov na umelo vybudovaných plávajúcich ostrovoch neďaleko Tahiti, teda územia v správe Francúzskej Polynézie v južnom Pacifiku. Domy, ale i reštaurácie, hotely, kancelárie a výskumné zariadenia. Taká je vízia inštitútu Seasteading, ktorý v roku 2008 založil Peter Thiel zakladateľ platobného systému Pay Pal. Svetovo prvý „plávajúci národ“ bez vládnych regulácií s oficiálnou kryptomenou Vayron, nebude musieť riešiť žiadne geopolitické otázky ani trhové problémy. Má byť rajom pre technologické a vedecké inovácie a ukážkou riešenia problému s „klimatickými migrantmi“.

Foto: Blue Frontiers

Nathalie Mezza-Garcia v rozhovore pre CBNC potvrdila, že projekt by mal byť na hladinu spustený v roku 2022. Francúzka Polynézia je pritom oblasť, ktorú silno zasahuje riziko dvíhania hladiny svetového oceánu. Projekt Floating Island má byť pritom akousi ukážkou alternatívy pre ľudí, ktorí v dôsledku tohto javu v nasledujúcich rokoch môžu prísť o svoje domovy.

Foto: Blue Frontiers

Realizácia projektu bude inštitút Seasteading stáť asi 42 miliónov eur. Na jednotlivé stavby majú byť využité najmä prírodné materiály ako bambus, kokosové vlákna, drevo či recyklovateľný plast. Celý „štát“ má pritom pozostávať z niekoľkých samostatných ostrovov fungujúcich na obnoviteľnej energii. Vízia inštitútu je i taká, že obyvatelia budú môcť medzi jednotlivými ostrovmi svoje domy sťahovať. Celý projekt je navyše postavený na myšlienke, aby nijakým spôsobom nepoškodzoval miestne životné prostredie.

Foto: Blue Frontiers

Plávajúci mestský štát má slúžiť najmä pre tých, ktorí nechcú žiť pod vládnymi nariadeniami žiadneho z existujúcich štátov, no i tým, ktorých technologické projekty môžu v budúcnosti meniť našu planétu. V meste by mali platiť medzinárodné zákony, no chceli by si tam založiť vlastné miniatúrne vládne nariadenia, ktoré by uľahčili vedecké výskumy a podnikanie. Floating Project má byť rajom technologickým a inovátorským rajom na Zemi, ale i ukážkou možnej budúcnosti ľudstva.

Pozri aj: Stredoškolák učinil prelomový vedecký objav. Chlapec z Oklahomy prepísal počas vyučovacej hodiny učebnice chémie

DailyMail
0
Komentovať (0)