hdimagesnew.com

Začiatok októbra prinesie mnohé zmeny. Babie leto sa cez víkend končí, a na severe Slovenska môžeme očakávať aj sneženie spojené s dažďom.

Babie leto stále pokračuje. Na našom území naďalej prevláda stabilné počasie pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku vzduchu, ale nie nadlho. Babie leto skončí v nedeľu, kedy cez naše postúpi zvlnený studený front s dažďom. Za týmto studeným frontom k nám začne po okraji tlakovej výše so stredom nad Škandináviou prenikať studený vzduch. Ten sa začne v priebehu víkendu akumulovať na severe Škandinávie a postupne začne jazyk studeného vzduchu prenikať cez Pobaltie nad Poľsko a nad naše územie.

[youtube QcSjdEyMq1I 720 410]

Teploty ešte v nedeľu môžu stúpať na hodnoty okolo +25°C, ale v pondelok už neprekročia hranicu +20°C a vo výškach sa ochladí ešte výraznejšie. Od nadmorskej výšky cca 1500 metrov môže v pondelok aj snežiť.

V nasledujúcich dňoch bude ochladzovanie pokračovať. Už v stredu bude veľmi chladno. Maximálne teploty na našom území vystúpia len na +9 až +15°C, ale na severe bude len od +5 do +9°C. Hranica sneženia poklesne na severe na úroveň okolo 700 až 800 m.n.m, ale aktuálne výstupy numerických modelov očakávajú v noci z utorka na stredu na severe prehánky a pokles hranice sneženia až pod 500 m.n.m. V stredu ráno sa tak prvé snehové vločky môžu objaviť na severe nielen na horách, ale aj v nižších polohách.

iMeteo.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)