Foto: Unsplash/Google (obrázok vľavo je ilustračný)

Gemini dokáže rozoznávať a generovať text, obrázky aj audio.

Technologický gigant Google zverejnil model umelej inteligencie (AI) Gemini, o ktorom tvrdí, že má pokročilé „schopnosti uvažovania“, aby „starostlivejšie premýšľal“ pri odpovediach na ťažké otázky. Podľa šéfa spoločnosti Sundara Pichaia s Gemini prichádza nová éra AI. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dokáže prekonať ľudí

Google začiatkom roka predstavil svojho AI chatbota Bard, ktorý označil za experiment. Pri svojej verejnej ukážke Bard dokonca urobil chybu a poskytol zlú odpoveď na otázku o vesmíre. S Gemini je však Google odvážnejší, pričom model označuje za dosiaľ najschopnejší a naznačuje, že dokáže prekonať ľudských odborníkov v rade inteligenčných testov. Testovali ho na riešenie problémov a znalosti v 57 oblastiach vrátane matematiky a humanitných vied.​

Gemini dokáže rozoznávať a generovať text, obrázky aj audio. Nie je to však vyslovene produkt. Je skôr známy ako základný model, čo znamená, že bude integrovaný do existujúcich nástrojov Google vrátane vyhľadávania a Barda.

Googlu sa zatiaľ nepodarilo pritiahnuť so svojou AI toľko pozornosti a toľko používateľov ako virálnemu chatbotu ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Teraz však tvrdí, že najsilnejšia verzia Gemini dokáže prekonať platformu GPT-4, na ktorej funguje spomenutý chatbot, v 30 z 32 široko využívaných akademických oblastiach.

Firma OpenAI pritom tiež chystá novú, silnejšiu verziu softvéru, ktorú by mala zverejniť budúci rok. Výkonný riaditeľ spoločnosti tvrdí, že vďaka novým produktom firmy tie súčasné budú vyzerať ako „zvláštny príbuzný“.

Uložiť článok

Najnovšie články