Foto: TASR - Ján Krošlák

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 435 650 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku pribudlo v piatok (15.10) 1 941 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 11 618 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 435 650 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 733 576 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami.  Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 962 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 833, pribudlo 17 obetí. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb o 2 683 , momentálne ich je 2 479 871.

Na Slovensku sa za uplynulý deň vykonalo 20 711 antigénových testov, z ktorých bolo 425 pozitívnych. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia viac ako 75 percent, v prípade PCR testov to bolo viac ako 71 percent. Uvádza to Ministerstvo zdravotníctva SR.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (533), nasledujú Žilinský kraj (347), Košický (312), Banskobystrický (187), Bratislavský (169), Nitriansky (145), Trenčiansky (126) a Trnavský (122).

V nemocniciach je hospitalizovaných 962 pacientov, potvrdené ochorenie má 889 ľudí. Z nich plne zaočkovaných nie je takmer 82 percent, skonštatoval rezort. Na JIS je 100 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 107 ľudí.

Pravidlá v čiernych okresoch

V čiernych okresoch na Slovensku, ktorých bude od budúceho týždňa päť, sa už ľudia na svadbách, oslavách či večierkoch nezabavia. Takéto podujatia budú pre všetkých zakázané. Platí to aj pre podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Zatvorené zostanú aj fitness centrá, wellness, akvaparky i prírodné a liečivé kúpele.

Foto: MZ

Vyplýva to z opatrení pre čierne okresy, ktoré vychádzajú z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (UVZ) SR. Niektoré podujatia a služby budú povolené len pre zaočkované osoby. Ich počet však bude limitovaný. Povolené výhradne pre zaočkované osoby budú hromadné, športové i kultúrne podujatia. Ich počet však nesmie byť viac ako 100.

Rovnaké pravidlá platia pre sobáše či krsty. V prípadne využívania umelých kúpalísk sa tento počet pri zaočkovaných osobách znižuje na desať. Využívať kabínkové lanovky budú môcť taktiež výhradne tí, ktorí sú zaočkovaní, maximálne však do kapacity 25 percent.

Bohoslužby v čiernych okresov zakázané nie sú. Avšak pri zaočkovaných platí maximálny počet 100 ľudí, v režime OTP je to jedna osoba na 15 štvorcových metrov a v prípade základu je to jedna osoba na 25 štvorcových metrov kapacity priestoru. Pre režim OTP a základ nebudú otvorené ani múzeá, galérie či výstavné siene. Zaočkovaní budú mať povolené individuálne prehliadky.

Reštaurácie a zariadenia verejného stravovania majú povolený len predaj zabalených jedál so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. V interiéroch vrátane MHD a taxíkov je povinné mať respirátor. V taxíkoch je zároveň potrebné vydezinfikovať priestory po každom zákazníkovi. V exteriéri postačí rúško, šál či šatka, a to vo vzdialenosti menej ako dva metre od ďalších osôb.

V čiernej fáze, teda treťom stupni ohrozenia, budú okresy Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa a Svidník.

0
Uložiť článok
Komentovať