digitaldeconstruction.com

Lukáš Mužla / / Veda
Mozog je naším najdôležitejším orgánom, riadiacim centrom celého nášho tela a všetkých procesov v ňom. Najvýznamnejšia časť mozgu, mozoček alebo malý mozog, zodpovedá za väčšinu našich...

Mozog je naším najdôležitejším orgánom, riadiacim centrom celého nášho tela a všetkých procesov v ňom. Najvýznamnejšia časť mozgu, mozoček alebo malý mozog, zodpovedá za väčšinu našich schopností, obsahuje viac ako polovicu všetkých mozgových neurónov a pritom tvorí iba 10% z celého mozgu. A teraz si predstavte, že vo veku 24 rokov zistíte, že ste sa narodili bez neho a celý váš život zrazu nedáva zmysel… To je príbeh o istej žene, ktorý sa objavil pred dvoma rokmi v Číne. Ste zvedaví?

Táto žena prišla do nemocnice kvôli obyčajnej nevoľnosti a závratom, ktoré z času na čas dostávala. To, čo lekári zistili, šokovalo nie len ju, ale aj celý svet medicíny. Žena sa totiž stala len 9. evidovaným prípadom človeka, ktorý sa narodil bez mozočku. A že si to všimli až keď mala 24 rokov, to je absolútna záhada.

digitaldeconstruction.com
digitaldeconstruction.com

Mozoček je časť mozgu, ktorá sa skladá zo sivej a bielej hmoty a dovoľuje nám robiť takmer všetky činnosti. Zabezpečuje koordináciu a rovnováhu ľudského tela, ale taktiež umožňuje ľuďom rozprávať, rozširovať slovnú zásobu, pociťovať emóciu, či uchovávať spomienky.

Je síce pravda, že žena trpela celý život rôznymi ťažkosťami a zdravotnými poruchami… Hovoriť sa naučila až keď mala 6 rokov, chodiť dokonca až ako 7-ročná. Celý život mala motorické problémy, preto musela chodiť len s pomocou barlí, alebo druhého človeka. Mala obmedzenú slovnú zásobu a hlas zvláštne trasľavý… Lekári však boli i tak veľmi prekvapení. Človek, ktorý sa narodil bez najdôležitejšej časti mozgu… Čakali, že by ti malo mať oveľa fatálnejšie následky.

aplus.com
aplus.com

Lekári zistili, že na mieste, kde sa v zdravom mozgu nachádza mozoček, má žena množstvo mozgomiešneho moku, ktorý vytvára v jej mozgu vysoký tlak. Tento tlak jej znížili tak, že odsali určité množstvo moku a to, čo sa stalo, ich znova prekvapilo. Jej zdravotný stav sa rapídne zlepšil.

livescience.com
livescience.com

O pár rokov si žena dokázala nájsť manžela, porodiť zdravú dcéru bez väčších problémov počas tehotenstva. Oblasť, kde by mala mať mozoček, vyzerá byť nepoškodená. Aj keď lekári poznajú takmer 30 rôznych poškodení tejto časti mozgu, ktoré sa bohužiaľ u ľudstva objavujú pomerne často, táto žena, ktorá sa bez mozočku narodila a nikto to do jej 24 rokov nezistil, je úplnou raritou. Nie je celkom isté, ako sa jej bude dariť v budúcnosti, no lekári sa jasne presvedčili o úžasnej plasticite ľudského mozgu.

0
Komentovať (0)