Foto: wikimedia.org/CSIRO

Vznikli pred miliónmi rokov, no človek ich objavil až teraz.

Zemský povrch poznáme v 21. storočí takmer dokonale. Oceánske dno však ešte i dnes pred nami ukrýva mnoho tajomstiev. Dôkazom je i najnovší objav austrálskej vládnej agentúry vedeckého výskumu CSIRO. Na dne Tasmanovho mora totiž objavili stratený podmorský svet vulkanických hôr, o ktorom doposiaľ nikto netušil. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas 25 dní trvajúceho mapovania oceánskeho dna z výskumnej lode Investigator, objavili vedci z austrálskej vedeckej agentúry CSIRO, skutočný unikát. Hlboko pod hladinou Tasmanovho mora vôbec po prvýkrát identifikovali majestátne podmorské pohoria vulkanického pôvodu. Najvyššie vrcholy pohorí pritom siahajú až 3000 metrov nad samotné oceánske dno. Napriek tomu, v podobe sopečných ostrov nad hladinu nevystupujú. K hladine Tasmanovho mora totiž i najvyšším vrcholom chýbajú stále dva kilometre.

Foto: CSIRO
Foto: CSIRO

Podmorský stratený svet objavený medzi východným pobrežím Austrálie a Nového Zélandu podľa výskumníkov vznikol pred mnohými miliónmi rokov. Sopečné pohoria sú podľa prvotných domnienok dôsledkom pohybu litosferických dosiek, konkrétne divergentným pohybom (odďaľovaním) Austrálskej dosky od tej Antarktickej.

Vo vzniknutom priestore medzi dvomi litosferickými doskami sa tak z útrob Zeme dostala na povrch magma, ktorá pred miliónmi rokov vytvorila sopečné pohoria objavené v priebehu septembra 2018.

Foto: CSIRO

Foto: CSIRO

Podľa informácií, ktoré uvádza agentúra CSIRO vo svojej tlačovej správe, je podmorský sopečný svet nielen výnimočným objavom v oblasti geológie, ale i biológie. Sopečné pohoria majú byť totiž akýmsi biologickým „hotspotom“ a teda oblasťou s bohatým výskytom rôznych druhov morských živočíchov. Budúci výskum by podľa nich mohol pomôcť odhaliť ďalšie zaujímavé tajomstvá podmorského života.

Foto: Eric Woehler (CSIRO)
Foto: Eric Woehler (CSIRO)

Počas plavby spozorovali výskumníci z paluby lode Investigator za jediný deň asi 28 vráskavcov dlhoplutvých, na ďalší deň to bolo 60-80 delfínov. Podmorské sopečné hory sú pre veľké morské cicavce zrejme významnou migračnou trasou. Až 3000 metrov vysoké vrcholy sopečných pohorí im totiž môžu výrazne uľahčovať orientáciu v oceáne.

Foto: Owen Foley (CSIRO)

Výskumníci z CSIRO tak na dnes Tasmanovho mora objavili jedinečný a bohatý ekosystém spolu so zaujímavými povrchovými celkami oceánskeho dna. Už teraz plánujú do oblasti sopečných pohorí ďalšie expedície, ktoré by mali prebehnúť ešte do konca tohto roku.

CSIRO, ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články