Foto: Charles W. Bailey Jr., Digital Collections at the University of Maryland Follow

Koľko toho viete o zakladateľovi detektívneho a hororového žánru?

Celý život prežil v biede v spoločnosti alkoholu a drog, ako to už u mnohých spisovateľoch býva zvykom. Napriek tomu patrí dnes medzi najznámejších autorov histórie a je považovaný za zakladateľa detektívneho a hororového žánru. Zoznámte sa s podivným životom a osobnosťou Edgara Allan Poea.

Ťažké detstvo

Edgar Poe sa narodil do rodiny kočovných hercov, no svojho otca nikdy nestretol, pretože jeho matku opustil ešte skôr, ako sa Edgar narodil. Matka Edgarovi umrela keď mal len dva roky a zanechala tak po sebe tri siroty. Edgar, jeho mentálne postihnutá sestra Rosalie a brat William boli premiestnení do detského domova. Čoskoro si malého Edgara osvojila rodina Allanovcov. Práve odtiaľ pochádza stredné meno slávneho autora.
The Hauntings of Poe

Útek na vojnu

Ani v novej rodine to však Edgar Allan Poe nemal na ružiach ustlané. S nevlastnými rodičmi a súrodencami mal neustále konflikty a sám sa už veľmi mladý uchýlil i k alkoholu. Rodinné spory vyústili v Edgarov útek a prihlásenie do americkej armády. Tu sa však prihlásil pod falošným menom, aby ho adoptívna rodina nemohla nájsť. Na túto lož sa však nakoniec prišlo a Edgar musel armádu opustiť. V tomto momente života sa Edgar celkom rozchádza so svojím adoptívnym otcom.

Chudoba a závislosť

Edgar Allan Poe prežil prakticky celý svoj život vo veľkej biede a chudobe. Už od mladistvého veku nachádzal útočisko v alkohole a rôznych drogách, ktoré mu spôsobovali len ďalšie depresie a pochmúrne nálady. Vo svojom živote prežil len jedno odlišné životné obdobie a to práve po vydaní svojho najznámejšieho diela Havran v roku 1845. Alkohol a drogy ho však z výslnia opäť uvrhli do biedy a chudoby.
Homage To Edgar Allan Poe

Krvavá inšpirácia pre príbeh

V jednej zo známych poviedok s názvom Maska červenej smrti (1842) sa Poeovi stala predlohou jeho vlastná, o 14 rokov mladšia manželka, ktorá bola súčasne i jeho sesternicou. Virginia mala v čase svadby s Edgarom len 13 rokov a netrvalo dlho, kým sa prejavili prvé príznaky tuberkulózy, na ktorú o 11 rokov nakoniec i umrela. Práve choroba manželky bola v spomínanom príbehu Poeovi inšpiráciou. A to udalosť z rodinnej oslavy, kedy Virginia spievala pieseň pred celou rodinou a zrazu začala prudko krvácať z pľúc, priamo cez ústa.

Euréka – Esej o materiálnom a duchovnom vesmíre

Jedno z najkontroverznejších diel Edgara A. Poea je nepochybne Eureka: A prose poem, ktoré napísal asi rok po smrti svojej manželky. Kniha podrobne popisuje Poeovu predstavu o vesmíre, jeho zákonoch a fungovaní, ktoré vyplývajú len z jeho intuície. V knihe sa taktiež venuje vzťahu s Bohom. Poe toto dielo považoval za vrchol svojej kariéry napriek tomu, že svoje myšlienky nepodložil jediným vedeckým dôkazom. Mnohí kritici zas dielo označili za zúfalý pokus vyrovnania sa so smrťou manželky.

Foto: wikimedia.org

Spolok alkoholikov

Pochmúrny život Poea šiel ruka v ruke s chudobou, dlhmi, drogami a alkoholom. Na sklonku života sa Edgar A. Poe pridal dokonca do klubu neanonymných alkoholikov. Bolo ním akési „spoločenstvo“ s názvom Sons Of Temperance, ktorého členovia prisľúbili boj proti alkoholizmu. Skôr ako Poe zvládol tzv. 12 krokov k vyliečeniu, však umrel.

Podivná smrť

Rovnako tajomná ako osobnosť Poea, bola i jeho smrť. Došlo k nej v roku 1849 po tom, ako sa Edgar A. Poe na 5 dní celkom vyparil. Nakoniec bol nájdený v uliciach Baltimoru s úrazom hlavy, zvyškovým alkoholom a opiátmi v krvi a prevezený do nemocnice, kde po štyroch dňoch v kóme umiera. Príčiny smrti sú však dodnes záhadou a na internete nájdete niekoľko desiatok rôznych konšpiračných teórií.
Edgar_Allan_Poe_2

Tvorca detektívneho žánru

Edgar Allan Poe si svoju najväčšiu slávu vyslúžil až po svojej smrti. Dnes je považovaný za tvorcu a priekopníka detektívneho i hororového žánru. Prvým skutočným detektívnym príbehom bolo jeho dielo Vraždy v ulici Morgue z roku 1841. Hlavná postava diela, Dr. Dupin, bol pritom predlohou i pre budúcich najslávnejších detektívov všetkých čias, ako napríklad Sherlock Holmes či Hercule Poirot. Okrem toho je Poe dodnes považovaný aj za prvého profesionálneho amerického spisovateľa, ktorý sa pokúsil písaním uživiť.

Pozri aj: 9 mrazivých citátov napísaných majstrom hororového žánru, Edgara Allana Poea

AllThatIsInteresting, mnn.comtor.com
Príbehy
0
Komentovať (0)