TASR/AP Photo/ Manika Kamara)

Na najmenej 312 sa zvýšil počet obetí, ktoré prišli o život po dnešnom ničivom zosuve pôdy neďaleko Freetownu, metropoly západoafrického štátu Sierra Leone.

Takéto číslo uvádza Červený kríž. Tamojšia vláda údaj doposiaľ nepotvrdila, no sierraleonský viceprezident tiež hovoril o „stovkách obetí“. Bez strechy nad hlavou sa po nešťastí zároveň ocitlo vyše 2000 ľudí, informoval britský denník Guardian odvolávajúci sa na sieraleonský úrad pre zvládanie katastrof.

#freetown #rainseason #myafricanadventure #Komba #mycondolencestotheimplicated

A post shared by Jacob Lund (@jacobluund) on

K zosuvu pôdy vyvolanému silnými dažďami došlo dnes v skorých ranných hodinách na svahu pri meste Regent južne od Freetownu. Mnohí ľudia v tom čase ešte spali, takže nemali šancu utiecť. Stovky z nich tak uviazli pod nánosom hliny a blata vo svojich domovoch.


Márnice v hlavnom meste sú v súčasnosti plné mŕtvych tiel. Rodiny zároveň úrady vyzvali, aby prišli obete identifikovať. Mnohí z pozostalých však radšej na vlastnú päsť pátrajú po ostatkoch svojich príbuzných, ktoré sa snažia vyhrabať z nánosov hliny a blata.

Sierraleonský viceprezident Victor Bockarie Foh uviedol, že pod nánosmi hliny a troskami zasypaných domov zrejme zahynuli stovky ľudí. Do záchranných prác na mieste tragédie bola nasadená polícia aj vojaci a pomáhajú im tiež dobrovoľníci z Červeného kríža.

Záplavy nie sú v Sierre Leone neobvyklé a keďže množstvo ľudí žije v pomerne nestabilných a provizórnych príbytkoch, stáva sa, že voda ich obydlia strhne, priblížila spravodajská stanica BBC.  V okolí vyše miliónového prístavu Freetown si povodne, ku ktorým došlo počas monzúnových dažďov v roku 2015, vyžiadali desať obetí na životoch. O strechu nad hlavou zároveň vtedy prišlo vyše 1000 ľudí.

Pozri aj: Tieto mapy vám prezradia, ktoré európske krajiny sú tie najrasistickejšie. Výsledok možno prekvapí aj vás

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)