Foto: Pixabay.com

Len 11-ročná Tara Sharifi sa stala koncom minulého mesiaca senzáciou nielen školy, ktorú navštevuje, ale i celých Britských ostrovov. 

Informoval o tom portál The Bucks Herald. Ako je to možné? Dosiahla totiž v IQ testovaní vyššie skóre ako samotný Albert Einstein.  

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Nina Ansary (@ninaansary) on

Ako uvádza portál Babské Veci, Tara navštevuje školu v meste Aylesbury a hovorí: „sama som bola doslova šokovaná svojim výsledkom. Dosiahla som 162 bodov, najvyšší možný počet v testovaní.“ Test, na ktorom Tara pracovala pochádza zo súboru testovaní spoločnosti Mensa, ktorá ma svoje pôsobenie i na Slovensku.

Pričom samotný test nie je závislý na získaných vedomostiach, kultúrnom, jazykovom a spoločenskom zázemí. Ide predovšetkým o vyhľadávanie logických väzieb medzi grafickými symbolmi, čítanie s porozumením a pochopenie súvislostí, analýzu, či syntézu informácií. Test nevyžaduje teda žiadne špeciálne vedomosti či vzdelanie.

Ako také IQ testovanie prebieha?

 

Zaujímavosťou je približne 5 % tolerancia nameraného IQ, podľa aktuálneho psychického stavu účastníka. Takže ak váš výsledok IQ je nižší ako ste očakávali, nezúfajte, možno ste mali len zlý deň.

Tara sa tak so svojimi 162 bodmi zaradila do najvyššej úrovne hodnôt IQ (nad 140). Ľudia ktorí majú hodnotu IQ vyššiu ako 140 majú výborné predpoklady pre tvorivú činnosť.

Určujú ostatným ľuďom smer poznania. Sú géniami pre danú dobu. Vymýšľajú nové teórie a nové prístroje. V populácii je týchto ľudí približne 0,2%. Zo známych osobností takýchto hodnôt dosahuje napríklad Bill Gates, alebo nedávno zosnulý profesor Stephen Hawking.

Tara sa s novinkou pochválila len v škole pár kamarátkam. Následne sa však stala senzáciou a virálnou správou. Rodičia sú veľmi pyšní na svoju dcéru a želajú jej skvelú budúcnosť. Dokonca jej otec zažartoval: „myslel som si, že bude mať dobrý výsledok. Vždy, keď bola v televízií matematická súťaž odpovedala správne a rýchlejšie ako je účastníci.“

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )