Michal Blaško / / Kultúra
Festival Uprising 2015 už uzavrel svoj bohatý a nabitý line-up. Je čas, aby sme sa pozreli na každého interpreta, ktorý na Zlatých Pieskoch vystúpi, trochu detailnejšie....

Festival Uprising 2015 už uzavrel svoj bohatý a nabitý line-up. Je čas, aby sme sa pozreli na každého interpreta, ktorý na Zlatých Pieskoch vystúpi, trochu detailnejšie. Dnes sa pozrieme na najúspešnejšiu svetovú reggae kapelu UB40 a predstaviteľa chasidského reggae, Matisyahu-a.

ub40-00UB40

Hlavná hviezda tohtoročného programu. Na ôsmy ročník festivalu Uprising príde legendárna britská reggae kapela UB40 so svojimi hitmi ako“Red Red Wine”, “Kingston Town”, “Higher Ground”, “Can’t Help Falling In Love”, “I Got You Babe” či “Baby Come Back”. Viac ako 70 miliónov predaných nosičov z nich robí najúspešnejšiu reggae kapelu na svete.

UB40 pôsobia na scéne už takmer štyridsať rokov, počas ktorých vypredali nespočet koncertov, nahrali kvantum hitov a stali sa najznámejším šíriteľom reggae v Európe. Kamarátov z Bristolu spojila spoločná láska k jamajskej reggae hudbe už v 1978-mom. Väčšina ich nahrávok je ovplyvnená reggae a ska zo 60-tych rokov, ktoré vytvorili v jedinečnom štýle s veľkým vplyvom psychadelickej hudby, rock and rollu či dubu. V repertoári majú 36 albumov, 4 nominácie na Grammy, pričom vyše 50 ich singlov skončilo aj v britskej a americkej hitparáde. UB40 patria k najslávnejším reggae kapelám s väčším počtom predaných nahrávok ako samotný kráľ reggae, Bob Marley.

[youtube zXt56MB-3vc 720 410]

V začiatkoch sa venovali najmä tematike sociálnych problémov, ako sú rasizmus a nezamestanosť, z čoho je odvodený aj ich názov (v tých časoch sa zavádzala podpora pre nezamestnaných, UB 40 -unemployed benefits- bolo tlačivo pre žiadosť o podporu v nezamestnanosti). Zahviezdili už ich prvým, dnes už platinovým, albumomSigning Off, ktorý sa v rebríčkoch držal 71 týždnov. Hudba UB40 sa objavila aj v mnohých filmoch a pozná ju niekoľko generácií.

matisyahu_02Matisyahu

Na Uprising festival tento rok zavíta dlho očakávaný hosť spoza oceánu, americký hudobník Matisyahu. Predstaviteľ „chasidského reggae“ a vôbec najznámejší židovský reggae spevák už vyše desaťročie približuje svoje náboženstvo a kultúru miešaním reggae, beatboxu, rapu, jazzu či rocku s hazzan (spevavý prednes židovských motlitieb). Ako sám tvrdí, jeho tvorba, ktorá má dušu a hlboký zmysel, vychádza z jeho vnútra. Piesňami ako„One Day“, „Sunshine“ alebo „King Without A Crown“ získal milióny fanúšikov po celom svete a motivuje ich k prekračovaniu svojich vlastných hraníc. Na Slovensko príde koncom augusta predstaviť popri populárnych hitoch aj jeho najnovšie multižánrové dielo Akeda„.

Matisyahu, vlastným menom Matthew Paul Miller, začínal ako newyorkský rapper Mc Truth, ktorý má dnes na konte úspešných 5 štúdiových a 2 live albumy. V roku 2004 vydal debutový reggae album Shake Of The Dust… Arise už pod svojím súčasným umeleckým menom. V tvorbe ho ovplyvňovali interpreti ako Bob Marley, Barrington Levy, The Police či ska-punková kapela Sublime. Dva roky po debute vypustil album Youth, s ktorým získal nomináciu na Grammy ocenenie za najlepší reggae album roka. Objavili sa na ňom aj najznámejšie hity „Jerusalem“ a „King Without a Crown“. Jeho následujúci počin Light ničím nezaostával a takmer rok držal prvenstvo medzi top reggae albumami, a na prvom mieste skončil aj jeho v poradí štvrtý album Spark Seeker. V aktuálnom a najosobnejšom albumeAkeda lyricky odráža udalosti posledných rokov, počas ktorých prešiel mnohými hudobnými, ale aj súkromnými a vizuálnymi zmenami. Medzi piesňami ako „Broken Car“,„Surrender“ alebo „Hard Way“ nechýba ani kolaborácia s Collie Buddz-om, „Confidence“. Pozitívne vyžarovanie a pohľad na svet tomuto veľkému talentu nechýbajú, čím dokazuje, že bežný život sa s ortodoxným náboženstvom naozaj skĺbiť dá.

[youtube E_Vt4MlbM0c 720 410]Komentovať (0)