LADbible

Odchod blízkeho človeka vždy bolí, bez ohľadu na to, koľko času prešlo odvtedy, čo odišiel na onen svet. Predstavte si to zdesenie, keď fotografiu vášho nebohého otca objavíte ako varovanie na krabičke cigariet...

Montér z Bučovic zrejme nie je jediný, kto tvrdí, že na krabičkách od cigariet sa nachádza jeho fotografia. 42-ročná Jodi Charles pred pár dňami so zdesením zistila, že niekto zneužil fotografiu jej otca na antifajčiarsku kampaň. Dcéra tvrdí, že je to „vrcholne nechutné“. Jej otca zneužili na varovanie proti rizikám fajčenia, aj keď sám nezomrel na následky fajčenia.

Európska komisia však uviedla, že muž na fotografii dal na to povolenie, aj keď Jodi tvrdí, že také niečo by nikdy neurobil. Komisia tiež uviedla, že môže potvrdiť, že to nie je David Ross, ale žiadne ďalšie podrobnosti sa vraj nemôžu spomenúť. Fotografia zobrazuje muža na nemocničnom lôžku, ktorý je napojený na dýchacie prístroje.

SWNS

Pôvod muža na obrázku je však nejasný. Ozývajú sa ľudia z Walesu, Španielska, Nemecka a Talianska, ktorí tvrdia, že muž na obrázku je ich blízky človek a dožadujú sa odpovede. Kto je teda muž, ktorý sa stal „tvárou“ antifajčiarskej kampane?

53-ročná Doroty Bullock povedala pre The Sun Online, že muž na fotografii je jej manžel Ken, ktorý je chvalabohu nažive. „Môj manžel utrpel v júli 2015 mozgovú príhodu.“ A aj keď bol fajčiar, fajčenie s tým, čo sa mu stalo, nemalo nič spoločné. „Keď som si kúpila krabičku cigariet, vôbec som o tom nepremýšľala. Až moja dcéra ma na to upozornila. Povedala mi: ‚Mami, ocko je na balíčku cigariet.‘

„Bola som skutočne šokovaná a nahnevaná, bolo to nehorázne,“ tvrdí Dorothy. Teraz sa chystá zozbierať dôkazy, ktoré by podporili jej tvrdenie, že na fotografii je práve jej manžel. Ten sa k tomu, žiaľbohu, nedokáže relevantne vyjadriť, pretože v dôsledku mozgovej mŕtvice trpí stratou pamäti. Údajne jediné povolenie, ktoré dal, bolo pre prípad výučby študentom medicíny.

Dorothy Bullock

Prípad je však poriadne zamotaný. Raffaele Leone z Talianska minulý rok povedal pre magazín La Stampa, že muž na fotografii je jeho otec Agostino Leone, ktorý zomrel v roku 2014. „Z toho, čo som porozumel viem, že Európska Únia vydala 42 fotografií, ktoré použila na kampaň proti fajčeniu. Ale môj otec určite nemohol nič podpísať, pretože po mŕtvici nemohol používať pravú ruku,“ tvrdí Raffaele. Odvtedy začala petícia, ktorej cieľom je stiahnutie týchto znepokojujúcich fotografií z kampane.

Raffaele Leone

Európska komisia uviedla, že fotografie sú užitočným odstrašujúcim prostriedkom na to, aby ľudia prestali fajčiť, ale čo je ešte dôležitejšie, že „Komisia získala plné autorské práva pre všetky fotografie používané ako súčasť týchto zdravotných varovaní“.

V roku 2014 si fajčenie vyžiadalo životy 78-tisíc ľudí.  Avšak v tom istom roku sa ukázalo, že len 19 percent dospelých fajčí v porovnaní s rokom 1974, kedy fajčenie dosiahlo vrchol a fajčilo až 46 percent dospelých. Zdá sa, že fotografie, i keď sú desivé, môžu mať svoj zmysel. Niektorí tvrdia, že príčinou zníženia počtu fajčiarov je narastajúca cena cigariet. Balíček cigariet je dnes až o 27 percent cenovo menej dostupnejší, než to bolo pred 10 rokmi.

Fajčenie skutočne môže zabíjať. No zverejňovať na balíčku cigariet fotografie našich blízkych bez nášho vedomia je krajne neetické.

Pozri aj: Najrozšírenejšie mýty o Černobyle, ktorým ste doteraz verili, no nie sú vôbec pravdivé

interez.sk (Michaela), LADbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články